ITT KEZDŐDÖTT MINDEN…

2019.

For­ró ősz jel­lem­zi az indu­lás évét.

2019 októ­be­ré­re már tel­je­sen egy­ér­tel­mű­vé válik az okta­tá­si rend­szer tel­jes ellehetetlenülése. 

Ha a tün­te­tés kevés, akkor sztráj­kol­ni fog­nak a taná­rok — fogal­ma­zó­dott meg ekkora.

A szak­szer­ve­ze­tek köve­te­lé­sei  között a bérek ren­de­zé­se mel­lett sze­re­pel, hogy csök­kent­sék a diá­kok és a peda­gó­gu­sok mun­ka­ter­he­it és von­ják vissza a köte­le­ző 6 éves kori beiskolázást. 

Ebben a súlyos prob­lé­mák­kal teli, áldat­lan hely­zet­ben a Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vány úgy érzi: itt az idő, hogy elin­dit­son egy cse­lek­vé­si prog­ra­mot az okta­tá­si rend­szer javí­tá­sa érde­ké­ben. Erre egy nem­zet­kö­zi pályá­zat, a Por­ti­cus ad lehe­tő­sé­get. A közös­ség­szer­ve­zők —  egy­elő­re csak a hát­tér­ben — meg­kez­dik a mun­kát, hogy kide­rít­sék, mi az a közös ügy, ami köré szer­ve­ződ­het­nek az okta­tás szereplői. 

Több mint 100 inter­jút foly­tat­nak  az érin­tet­tek­kel — szü­lők­kel, peda­gó­gu­sok­kal, civil szer­ve­ze­tek kép­vi­se­lő­i­vel, okta­tá­si szak­ér­tők­kel — mire közö­sen megfogalmazzák: 

az okta­tás­hoz való egyen­lő hoz­zá­fé­rés biz­to­sí­tá­sa a min­den­ki szá­má­ra fon­tos téma, ami­ért érde­mes küzdeni.

2020.

A leg­sű­rűbb év.

Ebben az évben tör be a Covid — jár­vány, ami ala­po­san meg­té­páz­za az amúgy is bizony­ta­lan lába­kon álló köz­ok­ta­tást, és tovább nehe­zí­ti  a gye­re­kek, a peda­gó­gu­sok és a szü­lők éle­tét. A kény­sze­rű­en beve­ze­tett online okta­tás fel­té­te­lei sok eset­ben az isko­lák­ban sin­cse­nek meg. A gye­re­kek egy bizo­nyos része pedig —  külö­nö­sen a hát­rá­nyos hely­ze­tű tele­pü­lé­se­ken élők — tech­ni­kai esz­kö­zök híján tel­je­sen kiszo­rul­nak az okta­tás­ból. Ez újabb lépést köve­tel a CKA-tól. Elin­dul a Lánc­re­ak­ció pro­jekt, mely­nek leg­főbb cél­ja:  hogy tel­jes mér­ték­ben legye­nek biz­to­sí­tot­tak az IKT (Infor­má­ci­ós és Kom­mu­ni­ká­ci­ós Tech­no­ló­gi­ák) okta­tás fel­té­te­lei Magyar­or­szá­gon. Azt kíván­ják elér­ni, hogy csök­ken­je­nek a jár­vány által még inkább lát­ha­tó­vá vált szél­ső­sé­ges esély­egyen­lőt­len­sé­gek az okta­tá­si rend­szer­ben. Azon­nal 7 szer­ve­zet  csat­la­ko­zik a prog­ram­hoz: Civil Köz­ok­ta­tá­si Plat­form, Digi Tano­da Ala­pít­vány, Lát­ha­tat­lan Tano­da — Rosa Parks Ala­pít­vány, Lép­jünk, hogy lép­hes­se­nek! Köz­hasz­nú Egye­sü­let, Moti­vá­ció Műhely, Peda­gó­gu­sok Szak­szer­ve­ze­te Orszá­gos Ifjú­sá­gi Tago­zat, Szü­lői Össze­fo­gás Gyer­me­ke­ink Jövő­jé­ért

A Lánc­re­ak­ci­ó­ról bőveb­ben:  https://www.cka.hu/lancreakcio‑2/

 

A koro­na­ví­rus-jár­vány miat­ti digi­tá­lis okta­tás idő­sza­ká­ban végül a Lánc­re­ak­ció, az aHang, az Esély Labor Egye­sü­let és a Lát­ha­tat­lan Tano­da közös akci­ót szer­vez : digi­tá­lis esz­kö­zö­ket gyűj­te­nek   a  rászo­ru­ló gye­re­kek­nek. Az Ablak a Pad­ra kam­pány kere­té­ben 19 tele­pü­lé­sen 350 gyer­mek részé­re ado­má­nyoz­tak az online okta­tás­hoz szük­sé­ges esz­kö­zö­ket, hogy a jár­vány­hely­zet­ben se marad­ja­nak le osztálytársaiktól. 

2020 szep­tem­be­ré­ben úgy dön­te­nek, ‚hogy hosszabb távon is a digi­tá­lis okta­tás fel­té­te­le­i­nek meg­te­rem­té­sé­ért küz­de­nek közö­sen. Mun­ka­cso­por­tot ala­kí­ta­nak, mely­ben az ország szá­mos pont­já­ról peda­gó­gu­sok, szü­lők, okta­tá­si szak­ér­tők, szo­ci­á­lis szak­em­be­rek igye­kez­nek komp­lex élet­hely­ze­tek­re átfo­gó meg­ol­dá­so­kat keresni.

A kor­mány­zat felé pedig meg­fo­gal­maz­zák köve­te­lé­sü­ket: tegye­nek ele­get a saját maguk által kitű­zött célok­nak, hajt­sák vég­re vég­re a Digi­tá­lis Okta­tá­si Stratégiát!

Bőveb­ben: https://www.cka.hu/sikereink-a-virus-okozta-veszhelyzet-idejen/

 

Mind­ez­zel pár­hu­za­mo­san a Civil Köz­ok­ta­tá­si Plat­form és a Lép­jünk, hogy lép­hes­se­nek Egye­sü­let  egy nagy­sza­bá­sú  talál­ko­zót szer­vez a Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vány közös­ség­szer­ve­zői segít­sé­gé­vel. A Kesz­tyű­gyá­ri Közös­sé­gi Köz­pont­ban har­minc­nyolc szer­ve­zet kép­vi­se­le­té­ben, illet­ve akti­vis­ta­ként több mint ötve­nen gyűl­nek össze, hogy együtt gon­dol­kod­ja­nak a civil fel­ada­tok­ról, lehe­tő­sé­gek­ről az oktatás/nevelés terü­le­tén. Itt álla­pod­nak meg  a részt­ve­vők arról, hogy rend­sze­res idő­kö­zön­ként foly­tat­ják a közös megbeszéléseket. 

2021.

 

A mun­ka csen­de­sen folytatódik. 

Az egy­re erő­tel­je­seb­bé váló koro­na­ví­rus-világ­jár­vány 2021 júni­u­sá­ig erő­tel­je­sen kor­lá­toz­za a sze­mé­lyes talál­ko­zó­kat, így a közös meg­be­szé­lé­sek csak ősszel foly­ta­tód­hat­nak tovább. 

2021 novem­be­ré­től az okta­tá­si  cso­port mun­ká­já­nak közép­pont­já­ban az okta­tás­hoz való egyen­lő hoz­zá­fé­rés áll. A Roma Szer­ve­zői Háló­zat­tal és a Kovász Közös­ség­gel part­ner­ség­ben új kam­pányt dol­goz­nak ki az okta­tást támo­ga­tó szak­mák sze­re­pé­ről az ink­lu­zív okta­tás­ban. Meg­fo­gal­maz­zák: a sajá­tos neve­lé­si igé­nyű gyer­me­kek és a roma tanu­lók okta­tá­si rend­szer­ben való elkü­lö­nü­lé­se elle­ni küz­de­lem kulcs­ele­me a meg­fe­le­lő szak­mai támo­ga­tás biz­to­sí­tá­sa (peda­gó­gi­ai asszisz­ten­sek, gyógy­pe­da­gó­gu­sok, logo­pé­du­sok, gyógy­tor­ná­szok) segítségével.

2022.

Nyu­god­tan indul az év egy nagy­sza­bá­sú kam­pány­in­dí­tó ren­dez­vénnyel a Kesz­tyű­gyár Közös­sé­gi Ház­ban. A küz­de­lem tovább­ra is az igaz­sá­go­sabb okta­tá­sért folyik, mely­nek alap­ja  a meg­fe­le­lő szá­mú segí­tő szak­em­be­rek foglalkoztatása.

Majd egy újabb kataszt­ró­fa tör­té­nik, ami jelen­tős hatást gya­ko­rol az okta­tá­si mun­ka­cso­port tevé­keny­sé­gé­re is. 

2022 feb­ru­ár 24-én kirob­ban a nyílt orosz–ukrán hábo­rú, amely csa­lá­dok ezre­it kény­sze­rí­ti lakó­he­lyük elha­gyá­sá­ra. A mene­kül­tek egy része itt marad, és azóta is itt él Magyar­or­szá­gon. Az ukrán gye­re­kek okta­tás­ra azon­ban nincs meg­ol­dá­sa a kor­mány­zat­nak. A CKA ekkor­ra már  több olyan  civil szer­ve­zet­tel is együtt­mű­kö­dik, ame­lyek ukraj­nai mene­kül­tek­nek nyúj­ta­nak szol­gál­ta­tá­so­kat. A Uni­ted Way Magyar­or­szág és a Civil Köz­ok­ta­tá­si Plat­form a Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vánnyal közö­sen meg­szer­ve­zi az EDUA pro­jek­tet az ukrán mene­kült gye­re­kek okta­tá­si hoz­zá­fé­ré­sé­nek támo­ga­tá­sá­ra. Talál­ko­zó­kat szer­vez­nek, össze­hoz­zák az érin­tet­te­te­ket, és elké­szül egy rész­le­tes  szak­po­li­ti­kai aján­lás is a kor­mány­zat részé­re. Majd lét­re­jön egy több­nyel­vű web­ol­dal az aktu­á­lis hírek­kel és segí­tő információkkal.

Ennek hatá­sá­ra bővül az okta­tá­si cse­lek­vé­si prog­ram, hiszen a szám­ki­ve­tett  gyer­me­kek nem marad­hat­nak isko­la nél­kül. A magyar okta­tá­si rend­szer­be való beil­lesz­ke­dé­sük  egy­ér­tel­mű­en fel­ve­ti a segít­ség­nyúj­tás szük­sé­ges­sé­gét. E mun­ka során szo­ros mun­ka­kap­cso­lat ala­kul ki a taná­ri szak­szer­ve­ze­tek­kel. Kép­zé­sek­kel segí­tik a tag­sá­got, hogy ezzel is támo­gas­sák a jobb mun­ka­kö­rül­mé­nye­kért és maga­sabb bére­kért foly­ta­tott küzdelmüket. 

2022-ben a Buda­pest Inté­zet  a CKA fel­ké­ré­sé­re  kuta­tást végez, hogy fel­mér­je a köz­ok­ta­tás­ban dol­go­zó Neve­lést és Okta­tást Köz­vet­le­nül Segí­tő mun­ka­tár­sak szá­mát és annak lehe­tő­sé­ge­it, hogy még több ilyen szak­em­ber dol­goz­zon a külön­bö­ző támo­ga­tá­si szük­ség­let­tel ren­del­ke­ző gyer­me­kek és taná­ra­ik mellett.

 

Szak­mai anyagaink: 

https://www.cka.hu/szakmai-anyagaink/

2023- 2024.

A mun­ka nyu­god­tabb körül­mé­nyek között foly­ta­tód­hat, és sike­rül szá­mos szak­mai talál­ko­zót megszervezni. 

Nevet is sike­rült talál­ni a mun­ka­cso­port­nak. Az Egy­szer­GYE­REk cse­lek­vé­si prog­ram cél­ja, hogy olyan jog­sza­bá­lyi vál­to­zá­so­kat hoz­za­nak, ame­lyek az asszisz­ten­sek szá­mát nem az isko­lai lét­szám, hanem a szük­ség­le­tek és egyé­ni igé­nyek alap­ján hatá­roz­zák meg. 

Beke­rül a ter­vek közé, hogy az ország külön­bö­ző okta­tá­si intéz­mé­nye­i­ben kísér­le­ti prog­ra­mok során mutas­sák be a segí­tők mun­ká­já­nak eredményeit. 

A pilot pro­jekt kidol­go­zá­sát a Buda­pest Inté­zet hazai hely­zet­ről szó­ló elem­zé­se és peda­gó­gi­ai-szak­mai javas­la­tai alap­ján vég­zik, figye­lem­be véve a szük­sé­ges lét­szám- és bérfejlesztést.