Homoki Andrea, a CKA közösségszervezőjének beszámolója:
“Ismét találkoztunk V. Németh Zsolt ‑tal, az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkárával.
Október 4‑én délután közel 1,5 órás megbeszélésen vehettünk részt a Minisztérium épületében. A Víz Koalíciót Homoki Andrea a CKA közösségszervezője, az Eleven Gyál alapítója, Péter Hardi Pomáz alpolgármestere és Miskéri László az Alfödvíz Szakszervezet tagja képviselte. Az államtitkárság részéről az államtitkár úr mellett, Rentz Tamás víziközmű-ágazatért felelős helyettes államtitkár, Haranghy Csaba a Fővárosi Vízművek volt vezérigazgatója és Nagy Edit a MAVIZ főtitkára volt jelen.
A megbeszélést azzal kezdtük — visszautalva az idén márciusi Víz Hete záró eseményére, ahol az államtitkár úr türelmet kért, hogy felálljon az új apparátus -, szeretnénk megtudni mi történt március óta a hivatalban.
Kérdéseink ezek voltak:
1.) Holt tart a hálózat kockázati felmérése, az országos csőcsere program és a vízdíj egységesítési koncepció kidolgozása?
Az áprilisi kormányinfón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter felkérte Lantos Csaba energiaügyi minisztert a hálózat kockázati felmérésére, az országos csőcsere program és a vízdíj egységesítési koncepció kidolgozására. Az államtitkárság válaszai a következők voltak:
Kockázati felmérésre nincs szükség, mert tudják hol van probléma (szerintünk kellene pontos térkép adatokkal, prioritásokkal).
Országos csőcsere program sem kell, mert a gördülő fejlesztési tervben (GFT) minden vízszolgáltató pontosan tudja-látja, hol kell beavatkozni és rekonstrukciót végezni ill. tervezik újabb adatokkal kiegészíteni a MEKH adatszolgáltatást (ezt a választ még el is tudjuk fogadni). Szóval tervek vannak, csak a forrás a kérdés, na és itt jön a harmadik téma:
Arra a kérdésünkre, hogy mi a helyzet a vízdíj egységesítéssel, növeléssel azt a választ kaptuk, hogy nincs tervben a lakossági vízdíj emelése. Mikor rákérdeztünk a nem lakossági vízdíjakra, ugyanez a válasz volt ill. még annyi, hogy forduljunk ezzel a kérdéssel Gulyás Gergelyhez.
Államtitkár úr elmondása szerint évi több száz milliárd forintra lenne szüksége az ágazatnak, ehhez képest a jövő évi költségvetésben 50 milliárdot tervez a kormányzat, amely nem csak a rekonstrukciós költségekre lesz fordítva, hanem a működési költségekre is. Itt tágra nyílt a szemünk… Vajon, hogy fér ez össze a fentebb említett szükséges több száz milliárdhoz? “Csapataink harcban állnak” azaz küzdenek a forrásokért — jegyezte meg az államtitkár úr.
2. Tervezik‑e nyilvánosságra hozni a MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) vízdíj javaslatait?
Az államtitkár úr kifejtette, hogy a MEKH-nek nem felettese az államtitkárság és egyébként is folyik a per a Fővárossal ezzel kapcsolatban, érdemes megvárni ennek a végét.
A Víz Koalíció álláspontja azonban az, hogy mivel a MEKH a kormányzat számára törvényi előírásnak megfelelően készíti el minden évben a vízdíj javaslatát, így a kormányzat egyértelműen dönthetne annak nyilvánosságra hozataláról.
Sőt, szerintünk ez lehetne az alapja egy társadalmi párbeszédnek a víz áráról. Ugyanis a hivatal is problémának említi, hogy az emberek nem érzik a víz fontosságát és értékét. Nem tudják, hogy annak a víznek, amit most megvesznek egy alacsony áron, valójában sokkal magasabb az előállítási költsége. Ezért mi megemlítettük ebben a kormányzat felelősségét az információk eltitkolásával (MEKH) és a vízdíj 2013-as rögzítésével.
3. Mi a helyzet a víziközmű vagyon államosításával?
Itt is vita bontakozott ki abban, hogy mi a jó struktúra, vannak érvek és ellenérvek mindkét oldalon, amelyek megfontolhatók.
Mi arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a szakmai tanulmányaink mutatói mind a 2020-as, mind a 2021-es évet nézve rosszabbak az állami szolgáltatók esetében, mint az önkormányzati szolgáltatóknál.
V. Németh Zsolt szerint a garancia arra, hogy ha állami tulajdonba kerül a víziközmű vagyon, akkor az később is közösségi (azaz állami) tulajdonban marad, az alkotmányban és a törvényekben keresendő.
Megemlítettük Pomáz helyzetét, ahol minden hétre jut egy csőtörés. Egyébként itt állami a szolgáltató.
Végül megállapítottuk, hogy bármilyen tulajdonú is a szolgáltató, a lényeg a finanszírozásban van.
Szóba került még az ágazatban dolgozók helyzete, anyagi és erkölcsi megbecsülésének kérdése ill. az ágazati képzés leépülése és hogy ezzel is kezdeni kellene valamit, ha jó szakembereket szeretnénk a jövőben is. Ebben egyetértés volt, de a konkrét lépéseket nem látjuk.
A megbeszélés alapvetően jó hangulatban telt, és bár továbbra is vannak vitás kérdések, amelyekben nem értünk egyet és nem látunk előrelépést, rendkívül üdvözítőnek tartjuk, hogy nyitottság mutatkozott a jövőbeni egyeztetésre.
A viták pedig jók, ha azokban érvek hangzanak el és partnernek tekintik egymást a felek!
Ez ilyen volt.
Reméljük, hogy eljönnek a tárgyalás résztvevői a jövő tavaszi Víz Hete eseményünkre!
Köszönjük a lehetőséget és csak azt ígérhetjük, hogy folytatjuk… ”
Kövesd Víz Koalíció Facebook oldalát a friss hírekért, és ha teheted támogasd anyagilag is nem mindennapi érdekérvényesítő munkájukat!