István, aki a civilek kottájából játszik
Szulovszky István vagyok, a szentendrei Civil Kotta Egyesület egyik alapítója. Közösségszervezőként a szomszédsági szervezés módszertana alapján dolgozom a helyi és a térségi közösségek megerősítésén, hogy érdekeiket minél hatékonyabban érvényesítve tudják sikerre vinni ügyeiket és ezáltal megoldani helyi és térségi szintű problémákat.
Kiemelten fontosnak tartom a vitakultúra fejlesztését, az építő kommunikációs csatornák megteremtését a különböző véleményen lévő emberek között. Az átlátható, részvételiségen alapuló önkormányzati működést és annak állampolgári kontrollját.
A Civil Kotta 2016-ban alakult Szentendrén a közéleti folyamatokkal és gyakorlatokkal elégedetlen szentendrei lakosok összefogásával. Célja az átlátható helyi közélet megteremtése, a helyi közösségek és együttműködésük támogatása. Első nagy projektünk a helyi építési szabályzat lakossági véleményeztetésével kapcsolatos: összefogtuk a helyi közösségeket és szakmai segítséget nyújtottunk nekik a folyamatban. Később egy lakóközösség munkáját segítettünk egy adótorony elleni küzdelemben, de társadalmasítottuk a 11-es út helyi problémáit (jelenleg épp az út tervezett felújítása kapcsán foglalkozunk kiemelten az akadálymentesítési lehetőségekkel), kiálltunk a város zöld és kulturális értékeinek megóvása mellett, illetve a térség problémáinak megoldása érdekében kezdeményeztük a környező települések civil szervezeteinek összefogását is. A helyi és térségi problémákat a Közéleti Műhely eseménysorozatunkon beszéltük meg az érintettekkel és érdeklődőkkel, ennek keretében készült el például a 11-es főút komplex problématérképe is, aminek 2021-ben a szentendrei városvezetés nagy hasznát vette az út felújítása körüli egyeztetésekben.
Önkéntes munkánk során, melyet nagy mértékben a Civil Kollégium Alapítvány támogatott, a helyi és térségi közösségek érdekeinek érvényesítése mellett dolgoztunk. Fő célunk az állampolgárok közötti bizalom helyreállítása, a demokratikus alapok megszilárdítása, a demokratikus eszközök népszerűsítése, a részvételiség és az állampolgári aktivitás növelése, azaz az egyenlőségen és igazságosságon alapuló demokratikus kultúra erősítése, a töredezett és megosztott társadalom újra egységbe foglalása helyi, térségi és országos szinten. Ehhez kapcsolódott egyik fontos projektünk, a “Civilek A Városházán” konferencia megszervezése is, amelyet az önkormányzati választások után szerveztünk abból a célból, hogy elindítsunk egy folyamatot a civilek és az önkormányzat szorosabb, rendszerszintűbb együttműködésének érdekében, a részvételi demokrácia elemeinek megismertetésével.
Szabadidőnkön, önkéntes munkák felajánlásán kívül jelenleg nincs más forrásunk, de szeretnénk hatékonyabban dolgozni a fenti célokért. Hisszük, ha helyi szinten sikerülhet változásokat elérni a közéleti kérdésekkel, az állampolgári aktivitás fejlesztésével, a lakosok – civil szervezetek – képviselők kommunikációs csatornáinak fejlesztésével kapcsolatban, akkor sikerülhet egy olyan erős és együttműködő civil társadalmat építenünk a térségben, ahol közösen megoldhatunk olyan problémákat is, amelyek a társadalom szélesebb körét érintik.