A Civil Kollégium Alapítvány a cselekedni kívánó állampolgárok és önszervező közösségek segítő-fejlesztő szervezete, valamint a közösségi munka akkreditált képző intézménye.
A CKA a civil társadalom fejlesztésének régi szereplője, egyben a közösségszervezés zászlóshajója. 1994 óta folyamatosan fejleszti a civil társadalommal kapcsolatos tananyagait és juttatja el ezt a tudást kedvezményesen a hátrányos helyzetű helyi közösségek fejlesztésében dolgozó szakembereknek.
A CKA évente mintegy 450–500 önkéntesnek szervez 24 órás, bentlakásos képzést, 4–8 országos szakmai műhelyt, 3–4 országos/nemzetközi szemináriumot, konferenciát, és műhelymunkát tart.
Minden nyáron társszervezője a „Nyári egyetem – a közösségi részvétel fejlesztéséért”-nek, s az ország egyik legnagyobb civil eseményévé vált Állampolgári Részvétel Hetének is főszervezője. Évente indítja a Nemzetközi Nyári Egyetemet, amelyen 15–25 ország résztvevői tanulnak egymás társadalomfejlesztő gyakorlatáról és terveznek meg közös programokat.
Tagja három nemzetközi, európai szakmai hálózatnak (Central and Eastern European Citizens Network, European Community Organizing Network, Pan-European eParticipation Network) és stratégiai partnere az Európai Közösségfejlesztő Hálózatnak (European Community Development Network). Saját képzési rendszert épített ki, amelyet folyamatosan fejleszt és új elemekkel egészít ki.
A CKA 2010 óta a közösségszervezés (community organizing) szakmai megközelítés hazai elterjesztésén munkálkodik, melynek eredményeképpen ma 15–25 közösségszervezővel dolgozik az ország területén.
Képzéseit, eseményeit egy általa felújított egykori tanyasi iskola épületében létrehozott 24 fős bentlakásos képzési központban valósítja meg, Kunszentmiklós-Kunbábonyban.
Innovatív képzési rendszere, egyedi, részvételen és az egyéni tapasztalatok feldolgozásán alapuló módszertana és organikus kapcsolata a helyi folyamatokkal nem csak Magyarországon, de Európában is mintaértékűnek számít.
A CKA feladatai:
- a helyi közösségek és szomszédsági csoportok identitásának, helyi szerepeinek felismeréséhez,
- a helyi problémák és továbblépési lehetőségek feltérképezéséhez,
- a cselekedni, segíteni, a megoldásokhoz hozzájárulni kívánó cselekvő mag kialakításához, ismereteinek, készségeinek bővítéséhez,
- a közösségi tervezéshez és cselekvéshez, együttműködések és partnerség kialakításához a döntéshozókkal és a helyi kulcsszereplőkkel,
- a közösségi érdekérvényesítéshez, a döntéshozatali viszonyok kiegyensúlyozásához,
- a fenntartható, hosszabb-távú önsegítő, önszervező, partnerségi viszonyok kialakulásához
A CKA legfontosabb tevékenységei:
- Képzések, tréningek, előadások, ismeretterjesztés
- Helyi gyakorlati munka a közösségszervezés és fejlesztés eszközeivel
- Szakmai és mozgalmi események (nyári egyetemek, konferenciák, szemináriumok, műhelyek, Állampolgári Részvétel Hete stb.)
- Hálózati munka, hazai és nemzetközi hálózatfejlesztés
- Téma-specifikus programok, hazai és nemzetközi csereprogramok
- Szakmafejlesztő kezdeményezések, kutatások, publikációk, szakmák és intézmények közötti partnerség fejlesztése (pl. művelődési, szociális, környezetvédő, építész stb.)
- Intézményi és kormányzati partnerségek, részvétel egyes szakpolitikák, stratégiák kialakításában
A Civil Kollégium szellemi vezetője és a kunbábonyi közösségi ház megvalósítója a magyar közösségfejlesztés egyik alapítója, a 2002-ben elhunyt Varga A. Tamás volt.
A Civil Kollégium Alapítvány elnöke Varga Máté.