Tibor, aki közös nevezőre hozza az egyházakat
A Kovász 2020 nyarán alakult meg, a tagjaink pedig jellemzően a történelmi egyházak tagságából érkeznek, de nyitottak vagyunk az összes felekezettel való együttműködésre. Egy olyan közösség vagyunk, ami fix evangéliumi alapértékeket képvisel és kommunikál, és ami ezen értékek alapján el tudja indítani a szétszakított csoportok (civilek-egyházak / egyházvezetőség-laikusok / jobboldali-baloldali / felekezeti / stb.) közötti párbeszédet, ökumenikus, lelki, integratív alapokon. Hidakat építünk, hogy akik eddig ellenségnek látták egymást, megtalálják a közös értékeket és ügyeket, amin el tudnak kezdeni együtt dolgozni.
Közösségünk célja, hogy a hívők aktivizálásán keresztül öntevékeny kisközösségek szerveződését serkentse és így formálja az egyházak társadalmi szerepvállalását. Ez a három szint: egyén – gyülekezet/közösség – egyház együtt van jelen gondolkodásunkban, egymás nélkül elképzelhetetlenek. Ezeken a szinteken dolgozva ablakot nyitunk a problémákra és nyomorra, és valódi történeteken keresztül, az ínségek igazi arcát megmutatva próbáljuk felrázni a fotelkereszténységbe kényelmesedett testvéreinket. Másrészt – szintén valódi történeteken és primer forrásokon keresztül — bemutatjuk a keresztények társadalmi szerepvállalásának, közösségi cselekvéseinek pozitív példáit, azt, ahogyan a mindennapokban valós segítséget tudunk adni egymásnak, és amelyek mellé önállóan oda tudunk állni, támogatva őket. Ezzel segítjük a keresztény egyének és közösségek számára saját társadalmi felelősségük és lehetőségeik felismerését.
Tarcsay Tibor, középkorász és közösségszervező vagyok, a kutatási témám a Konstantin alatt kialakult totalitáriánus keresztény teokrácia egyházi apológiája, illetve az erre adott ágostoni cáfolat. Ágoston gondolatai a társadalomról, az igazságosságról, és a kereszténység szerepéről és küldetéséről aktuálisabbak, mint valaha, így a Kovásszal azon dolgozunk, hogy ezek alapján, alulról szerveződő módon szabadítsuk meg egyházainkat a politika és a pénz fogságából, és közösen találjunk vissza a krisztusi missziós lelkülethez és munkához.