- Ez az esemény elmúlt.
Részvételi Évkör — Online műhely és konzultáció!
november 15. @ 17:00 - 19:00
Alakítsd ki velünk szervezeted részvételi évkörét!
Regisztrálj online műhelyünkre és pályázz a mentori támogatásra szervezetednek!
A Civil Kollégium Alapítvány új mentorprogramot hirdetett azon helyi civil szerveződések számára, akik aktív szerepet vállalnak a helyi közélet formálásában, és ehhez most plusz segítséget szeretnének.
Gyere el november 15‑i műhelyünkre és ismerd meg a Részvételi Évkör programot: elkészítheted majd szervezeted stratégiai modelljét, ami hatékonyan támogat Benneteket és a helyi állampolgárokat abban, hogy felkészültek legyetek az önkormányzat döntéseinek ellenőrzésében, és segít a részvételben a döntések előkészítése során.
CKA részéről Bálint Mónika, az eDemokrácia Műhely részéről pedig Madarász Csaba vezet be titeket a részvételi évkör lehetséges állomásaiba, és muníciót adnak a saját évkörötök megtervezésébe.
-
Mentorprogram a részvételi évköröd megvalósításához!
Legyen a szervezeted fókuszában egy-egy ügy, vagy általában az önkormányzat működésének átláthatósága, segítünk megtervezni azt a folyamatot, amely során civil szervezetként erősíthetitek a helyi állampolgárok részvételét a helyi döntéshozatali folyamatokban.
Jelentkezhettek a 2025-ös tervetekkel, amelyek közül 5 szervezetet választunk ki, akiket a következő év első felében mentorálunk abban, hogy a terve valóra váljon.
A pályázat leadása: [email protected], határideje: 2024. november 20.
———————————–
- Mi az a Részvételi Évkör?
Egy település és egy civil szervezet életében is vannak ismétlődő pontok, évszakonként tervezhető lehetőségek arra, hogy az állampolgárok részt vegyenek a helyi döntések előkészítésében, vagy ellenőrzésében. A Részvételi Évkör modell segíti a helyi közösségek stratégiai építkezését, érdekérvényesítő és részvételi folyamatait a helyi közéletben. A belépési pontokat egy ismétlődő ciklusokban építkező modellbe rendezzük, ami támaszt ad a szervezeteknek abban, hogy fenntarthatóvá tegyék közéleti működésüket, ami hosszú távon alapot adhat a tevékenységeik tervezésére.
A részvételi évkör elképzelés azt jelenti, hogy a helyi szervezet a munkájában nem csak egy-egy kampányra és ügyre fókuszál, de hosszú távú céljai közé beépül a helyi döntéshozatal jogszerűségének, transzparenciájának és részvételiségének monitorozása, véleményezése. Ez azoknak a döntéshozatali, véleményezési vagy részvételi pontoknak a megtalálását jelenti: amikor a nyilvánosság bevonásával a szervezet számonkérheti az önkormányzati működést, és a helyi közösség által fontosnak tartott ügyekben változásokat generálhat. Ez folytatólagos munkát követel és szinte az évszakok mintájára ismétlődő szakaszokból áll.
Elemei: a helyi ügyek gyűjtése, interjúzás, szavazás a közösségben a helyi ügyekről, érdekérvényesítő stratégia kidolgozása a helyi hatalmi viszonyok elemzésével. Része az önkormányzat éves munkatervéhez illeszkedő belépési és nyomásgyakorlás pontok kijelölése, felkészülés a helyi közmeghallgatásra. További lehetőség a települési költségvetés tervezésével és a helyi fejlesztésekkel kapcsolatos társadalmi egyeztetések valamint számos olyan pont, amelyet a település lehetővé tesz vagy a közösség kiharcol maga számára.
A projektet a United States Agency for International Development (USAID) és a German Marshall Fund of the United States Alapja (GMF) társfinanszírozta. A tartalma egyedül a Civil Kollégium Alapítvány felelőssége, és nem feltétlenül tükrözik az USAID vagy a GMF nézeteit.