Roma Női Civil Díj 2024 — Közönségszavazás
Mennyire vagy Te és a családod hagyománykövető?
Sajnos, nem a roma kultúrában nőttem fel, sem én, sem a férjem. Feledésbe merült itt Bihartordán is, ahol élünk. Emiatt célul tűztük ki és azon munkálkodunk már évek óta — korábban a Roma Nemzetiségi Önkormányzatnál és most Egyesületünkben is‑, hogy rendezvényeinken a programjainkat úgy állítjuk össze, hogy a Kulturális hagyományaink megőrzésére legyen a fókuszban.
Hogyan fogadta/fogadja a családod, barátaid, környezeted az aktivista/szervező életedet?
Környezetem minden tagja legyen család, vagy barát örömmel fogadta. Nagyon büszkék az elért eredményeimre, ami az ő eredményük is, hisz mindig mindenben segítenek. Önkéntes közreműködésükkel hatékonyan hozzájárulnak a sikeresen megvalósított programjainkhoz.
Szerinted mennyire összeegyeztethető egy roma nő életében ez a 4 szerep: ANYA, FELESÉG, CIGÁNYASSZONY, KÖZÖSSÉGSZERVEZŐ/SZERVEZŐ?
Gyerekeim már felnőttek, emiatt már nem nagyon kell alkalmazkodnom hozzájuk, de gyerekként is megértőek voltak mindig mikor civil munkám miatt nem rájuk fordítottam nagyobb figyelmet, hanem a közösség építő programjaimra. Sőt, ha szükség van rá, mai napig segítik munkám.
Mire vagy a legbüszkébb közösségszervező/szervező/aktivista életedből?
2021-ben pályázati forrásból sikerült egy közösségi házat vennünk. Egy nagy álmom volt. Szépen otthonossá varázsoltuk közösségi munkával, helyi önkéntesek segítségével, de kezdetben segítséget kaptunk az Age of Hope és az Adra alapítványtól is. Ez hatalmas előre lépés volt.
Mi jelenti számodra a legnagyobb nehézséget ebben a munkában?
Sajnos, az anyagiak hiánya. Próbálkozunk pályázatokkal, minden pályázati lehetőséget megragadunk, amit csak lehet, de sajnos sem a pályázati forrás és a projektidőszak sem biztosít egy folyamatos rendszert, emiatt hosszú távon nem lehet tervezni, csak egy ‑egy alkalomra.
Mik voltak a legjelentősebb, amelyekben szerepet vállaltál?
A Magyar Nemzeti ünnepen augusztus 20-án Budapesten, a Várkert Bazárnál mi ismertethettük meg a nem romák körében a roma gasztronómiai kultúrmunkánk egy kis részét. Számunkra megtiszteltetés, hogy minden évben a szervezők felkérnek erre a feladatra, aminek mi mindig örömmel teszünk eleget. Rengetek pozitív vissza jelzés érkezik hozzánk a szervezők és a hozzánk ellátogatók részéről is.
Mit szervezel, hol, milyen szervezetben (ha van), mi a célod/célotok?
Bihartordán, a Hátrányból Győzelem Egyesületben tevékenykedem.
Programjainknak kettős célja van: közösséget építeni, miközben a roma kultúránkat is népszerűsítjük.
Mindig úgy állítom össze a programot, hogy a nem roma lakosok is szívesen vegyenek részt rajtuk.
Gyerekeknek szervezek kézműves foglalkozásokat, ünnepek alkalmával, például, elkészítjük az adott ünnepre jellemző sütiket. Lehetőségeinkhez mérten elvisszük őket táborozni és kirándulni is. Próbáljuk öket a környezettudatosságra és az egymás iránti tiszteletre nevelni. Mindig van mikulás, karácsonyi és gyereknapi rendezvény, ahol mindig megajándékozzuk a gyerekeket.
Minden évben megszervezzük a kulturális családi napunkat.
Advent alkalmával ablak nyitogatót szerveztem a faluban, amit covid ideje alatt kezdtünk el, és azóta is tart. Húsvétkor tojásfát díszítünk a falú lakosaival.
Közösségi házunkban már volt képzés is, és 2 alkalommal szerveztünk nő napi rendezvényt is. Rengeteg programunk van ezeken felül is, és még nagyon sok van tervben. Célunk olyan közösségépítő programokat hozni a településre, amelyek közösségünket pozitívan érinti, segíti. Nagy álmom a fiatalok helyben maradása érdekében munkalehetőséget teremteni, mert csak így tudnánk megakadályozni az elvándorlást a faluból.
Egyik nagy álmom már valóra vált, nagyon bízom benne, hogy ez is teljesülhet, de addig hosszú és rögös út áll előttem.