Nemrégiben Egerben jártunk egy nagyszerű hálózatépítő találkozón – Pest vármegyei és északkelet-magyarországi civil szervezetek képviselőivel.
A kétnapos eseményt a borvidékhez méltón a Szépasszony-völgyi Ostoros családi pincészetben kezdtük egy közös vacsorával és az egymás munkájának ismeretére épülő játékos bevezetőt követő, éjszakába nyúló borozgatás melletti beszélgetéssel. A nagy melegben nehéz lett volna alkalmasabb helyszínt találni ehhez egy borospincénél, pláne Egerben, ahol péntek estére igazi fesztiválhangulat kerekedett a borospincék völgyében.
Másnap aztán komoly munka vette kezdetét az egri Civil Közösségek Házában, ahol némi irigységgel csodáltuk meg az egri civileknek otthont adó, gyönyörűen felújított tiszti klub „civil palotának” is beillő épületét.
Elsőnek a ház működéséről és működtetésének lehetőségeiről, a rengeteg programról és az egri civil életben betöltött közösségszervező erejéről, annak sikereiről és kudarcairól hallhattunk egy fotókkal illusztrált, lenyűgöző ismertetőt Csathó Tibortól, a házat működtető Életfa Környezetvédő Szövetség elnökétől, aki a számos kérdésünkre is örömmel válaszolt.
Ezt követte az Egri Civil Kerekasztal közel 30 éves történetét bemutató előadás Gál Sándortól, aki az egyik tagszervezet, a Felnémeti szekció alapítója. A rendszerváltozást követően a valahai egri polgári egyletek hagyományaira épülő civil szerveződések története annyira inspiráló és magával ragadó volt, hogy egyik ámulatból estünk a másikba, miközben a történetüket feldolgozó számos kiadvány valamelyikét lapozgattuk. Egyértelmű, hogy a civil szerveződés és hálózatépítés olyan professzionális szintjéről hallottunk, amit mindannyian szeretnénk jobban megismerni a jövőben, hogy a jó gyakorlatokból minél többet magunkkal vihessünk a saját szervezeteinkbe. Ezt az igényünket örömteli nyitottság fogadta Egerben.
A délelőtti programot egy kiváló közösségszervező kezdeményezés, az Egri Közösségi Alapítvány fiatalokat bevonó, „Boldog utca” szomszédsági projektjének bemutatója zárta, amiről Törőcsik Gábor, az alapítvány kuratóriumának egyik tagja mesélt.
A délután a gyakorlati műhelyeké volt. Kisebb csoportokat alkotva virtuális kincsesládába gyűjtöttük a szervezeteink erősségeit, kvázi „infografikán” megjelenítve a jó gyakorlatainkat.
Végül egy mesterséges vitahelyzetben teszteltük a civil cselekvés különböző stratégiái mellett azt is, hogy hol helyezkedünk el egy adott témában az ún. „ konfliktus tengelyen”.
Mindkét műhelygyakorlat épített az együttgondolkodásra és egymás motiválására, de azon túl, hogy a saját szervezetünkben is jól használható eszközöket adott a kezünkbe, komoly tanulsággal is szolgált az erőforrásaink felméréséhez vagy egy lehetőség különböző perspektívából történő megközelítéséhez.
Visszatekintve a két napra, egy igazán tartalmas és hasznos építkezési folyamatnak lehettünk a részesei, amit remélünk további hasonlóan gyümölcsöző találkozók követnek majd.
A szervezést és remek vendéglátást köszönjük a Kárpátok Alapítványnak, a programban való részvételt az Ökotárs Alapítvány Civil Térkép programjának és a Civil Kollégium Alapítványnak. A program a NEF Civitates Alapjának támogatásával valósult meg.
Magyar-Ábel Ágnes