18 08

Hol tart a közösségszervezés Magyarországon?

Az idei Közösségszervezők Országos Találkozója  “Hol tart a közösségszervezés Magyarországon?” című izgalmas beszélgetéssel indult, amelyet Giczey Péter moderált.

Bálint Móni­ka, a CKA ügy­ve­ze­tő igaz­ga­tó­ja a szer­ve­zet beavat­ko­zá­si lehe­tő­sé­ge­i­ről, pro­jekt­je­i­ről és kap­cso­la­ti háló épí­té­sé­ről beszélt. “2012 óta több­fé­le prog­ram kere­té­ben igye­ke­zett a CKA meg­is­mer­tet­ni a közös­ség­szer­ve­zés mód­szer­ta­nát azok­kal az embe­rek­kel akik nyi­tot­tak az önszer­ve­ző­dés­re és az aktív tár­sa­dal­mi cse­lek­vés­re”. — kezd­te az érté­ke­lést a CKA ügy­ve­ze­tő igaz­ga­tó­ja.  “Ennek nagy len­dü­le­tet adott az ame­ri­kai cse­re­prog­ra­munk, ame­lyen már közel 90 fő vett részt, a CKA szak­mai stáb­ja most nagy szám­ban olyan embe­rek­ből áll, akik test­kö­zel­ből lát­hat­ták hogy hogyan műkö­dik a közös­sé­gi érdek­ér­vé­nye­sí­tés Ame­ri­ká­ban. Pprog­ram­ja­ink­ban azon dol­go­zunk hogy eze­ket a tapasz­ta­la­to­kat a magyar viszo­nyok­nak meg­fe­le­lő­en adap­tál­juk. Több száz ember végez­te el a közös­ség­szer­ve­ző kép­zé­se­in­ket itt­hon, és folya­ma­to­san  kísér­le­te­zünk: hogy melyek azok a kép­zé­si és támo­ga­tá­si struk­tú­rák, ami­ben haté­ko­nyak lehe­tünk. A nálunk vég­zett közös­ség­szer­ve­zők közül töb­ben jelen­leg is végez­nek közös­sé­gi vagy tár­sa­dal­mi kér­dé­sek­kel fog­lal­ko­zó mun­kát, és a tudá­sunk más szer­ve­zetk­ben is hasz­no­sul­ni tudott, akár a Civi­li­zá­ció háló­za­ton belül is.

Nagyon büsz­ke vagyok arra a 14 ember­re, akik 2023 már­ci­u­sá­ban indult egy éves közös­ség­szer­ve­ző prog­ra­munk­ban részt vet­tek — foly­tat­ta Bálint Móni­ka.  Ők mind már meg­lé­vő ügyek­kel és leg­alább 2–3 fős szer­ve­ze­ti mag­gal érkez­tek, és több­sé­gük kitar­tott a prog­ram végé­ig. Sike­rült ezzel köze­lebb kerül­ni egy olyan modell­hez ami­ben egyen­súly­ban tud len­ni a közös­ség­szer­ve­zők, a hely­ben velük szer­ve­ző­dő cso­por­tok önkén­tes mun­ká­ja és a mi befek­te­tett tudás­át­adá­sunk, men­to­ri mun­kánk. 12 év után is kihí­vás azon­ban hogy olyan cso­por­tok szer­ve­ződ­je­nek ame­lyek tar­tó­san kel­lő erő­for­rá­so­kat sze­rez­nek a folya­ma­tos mun­ká­hoz, mind az aktív tag­ság, mind az anya­gi for­rá­sok tekin­te­té­ben. Ebben tud támaszt nyúj­ta­ni a CKA közös­ség­szer­ve­ző háló­zat ahol a cso­por­tok egy­mást is erősítik.”

Móra Vero­ni­ka az Öko­társ Ala­pít­vány igaz­ga­tó­ja sze­rint az elmúlt tíz évben hosszú utat járt be a hazai közös­ség­szer­ve­zés. a mód­szer “impor­tá­lá­sá­tól” indul­va annak szé­le­sebb körű ismert­sé­gig. Mi sem mutat­ja ezt job­ban, hogy a szer­ve­ze­tek ma már sok­szor úgy hasz­nál­ják a mód­szer­tan egé­szét vagy egy-egy ele­mét, hogy nin­cse­nek fel­tét­le­nül tuda­tá­ban annak, hogy akkor közös­ség­szer­ve­zést “csi­nál­nak”. 2019 után pedig az idei önkor­mány­za­ti válasz­tá­sok ismét bebi­zo­nyí­tot­ták, hogy helyi-tér­sé­gi szin­ten valós vál­to­zást tud­nak elér­ni a közös­ség­szer­ve­zés esz­kö­ze­it hasz­ná­ló helyi akti­vis­ták és csoportok.

Mol­nár Ágnes elnök, a deb­re­ce­ni Alter­na­tív Közös­sé­gek Egye­sü­le­te kép­vi­se­le­té­ben arról beszélt, hogy az öt napos kép­zé­sek ide­je lejárt, a szer­ve­ze­tek­kel és embe­rek­kel való biza­lom­épí­tés vált fon­tos­sá. Csak ezt köve­tő­en tudunk tudá­so­kat átad­ni, folya­ma­to­san velük tart­va, végig­kí­sér­ve őket az úton. Van­nak közös­ség­szer­ve­zői meg­kö­ze­lí­té­sek szer­te az ország­ban, nagy részük tel­je­sen orga­ni­ku­san kezd­te el alkal­maz­ni a mód­szert, akik azért nin­cse­nek most itt, mert még nem a közeg a részei. Vagy annyi dol­guk van, hogy nem érnek rá, hiszen Magyar­or­szá­gon sok a teendő.

Ara­di Fan­ni pedig a József­vá­ro­si Rész­vé­te­li Iro­da műkö­dé­sé­ről és közös­ség­szer­ve­zői tapasz­ta­la­ta­i­ról mesélt:

A Közös­sé­gi Rész­vé­te­li Iro­da közös­ség­szer­ve­ző­je­ként egy olyan kez­de­mé­nye­zés része lehe­tek, amely a magyar­or­szá­gi rész­vé­te­li önkor­mány­zás úttö­rő­je­ként dol­go­zik modell­te­rem­té­sen, kere­te­zi és értel­me­zi újra a közös­ség­szer­ve­zés sze­re­pét az önkor­mány­za­ti mun­ká­ban és érdek­vé­de­lem­ben, és egy olyan plat­for­mot  teremt, ahol a közös­ség lakó­he­lye aktív ala­kí­tó­ja lehet. — mond­ta Fan­ni.  Az elmúlt évek tapasz­ta­la­ta az, hogy kiüre­sí­tett, admi­niszt­ra­tív sze­re­pet betöl­tő demok­ra­ti­kus intéz­mé­nyek­re nyo­mást gya­ko­rol­ni, raj­tuk keresz­tül sikert elér­ni és hosszú­tá­von for­mál­ni a min­ket körül­ve­vő rend­szert, pil­la­nat­nyi győ­zel­me­ken túl­mu­ta­tó­an gya­kor­la­ti­lag lehe­tet­len. Ezért óri­á­si fele­lős­ség van a nyi­tott önkor­mány­za­tok­ban dol­go­zó köz­tiszt­vi­se­lő­kön, jegy­ző­kön és válasz­tott kép­vi­se­lő­kön az önkor­mány­zás esz­kö­ze­i­nek lepo­ro­lá­sá­ban és a köz szol­gá­la­tá­ba állí­tá­sán. Ez a folya­mat egy­re több helyen indul el, ami­re jól tud­nak támasz­kod­ni a már meg­lé­vő aktív helyi közös­sé­gek és táp­ta­la­ja lehet új kez­de­mé­nye­zé­sek­nek is. Az önkor­mány­za­tok helyi közös­sé­ge­ket össze­fo­gó sze­re­pé­ből ter­mé­szet­sze­rű­en adó­dik, hogy mun­ká­ja során elmo­só­dik a határ a szer­ve­ző mód­szer­ta­nok között és lét­re­jön egy olyan gyors, rugal­mas, kre­a­tív mun­ka­kö­zös­ség, amely egy hiva­ta­li rend­szer össze­kö­tő­je tud len­ni az állam­pol­gá­ri cse­lek­vés­hez. A vál­to­zás­hoz két szem­pon­tot tar­tok fon­tos­nak szem előtt tar­ta­ni: ebben a folya­mat­ban a pro­jekt­ala­pú kiszer­ve­zés az intéz­mény­rend­szer­re gya­ko­rolt hatás gyen­gü­lé­sét jelent­he­ti, a közös­ség­szer­ve­ző pedig akkor végez jó mun­kát, ha nem fél mun­ká­ja rend­szer­vál­toz­ta­tó hatá­sá­tól.

Köszön­jük a tar­tal­mas beszélgetést!