Portrésorozatunk a Civil Kollégium Alapítvány 1 éves közösségszervező programjában részt vevőkről.
Katust roma származása miatt sok hátrány érte gyermekkorában. Olvasd el, hogyan tudja segíteni érdekérvényesítő munkájával ma, a nehéz sorsú gyerekeket.

Piliscsabán nevelkedtem, és itt kezdtem el tanulmányaimat a Pázmány Péter Katolikus Általános Iskolában. Családom nagyon szerette volna, hogy egyedüli roma gyerekként emelt szintű iskolában kezdjem a tanulmányaimat, hiszen képességeim megfeleltek a felvételi elvárásoknak. Sok atrocitás ért, amiért kitűnő tanuló voltam és roma származású, de sosem értettem egyet a bántásokkal, sem rólam, sem a társaimról szólókkal. Az iskolatársaimtól kapott atrocitásokat már nem bírtam lelkileg feldolgozni, ezért szüleim az 5. évfolyamba érve átírattak a helyi, gyengébb általános iskolába.
Ekkor fogalmazódott meg bennem az elhatározás, hogy felnőtt koromban segíteni fogom a megkülönböztetésekben részesült és szegény sorsú gyerekeket és felnőtteket. Elvégeztem a cigánypasztorációs közösségszervező tanfolyamot, és megtanultam a szakács, majd a számítógépes adatrögzítő szakmát. Kislányomat a szüleim segítségével, de egyedül neveltem fel. A családi életünknek fontos pillanata volt, amikor édesapám, Kotricz József elvégezte az első férfi cigány cursillo‑t (3 napos keresztény tanfolyam). Ez megváltoztatta az életünket.
A családunkban megjelent a békesség és a szeretet, és ez hatással volt rám és édesanyámra is, így mi is elvégeztük a cursillo‑t. Köszönhetően ennek még nagyobb változások történtek az életünkben, és már a környezetünkben is felfigyeltek a pozitív változásra. Ez vezetett ahhoz, hogy állást ajánlottak az esztergomi Boldog Ceferino Roma Misszióban, ahol elkezdődött a közösségi munkám, és az adminisztrációs feladatok megtanulása.
A szívügyemmé és hivatásommá vált, hogy közösségeket alakítsak és tartsak fenn, valamint segítsem a hátrányos helyzetű embereket. Az elhatározásom következtében alapítottuk meg a Boldog Emília Roma Kulturális és Hagyományőrző Egyesületet, amelynek elnöke lettem. Programjaink, táboraink, lelkinapjaink és egyéb rendezvényeink révén egyre több emberhez jut el a segítségünk és a közösségünk.
Az emberiség szolgálatában folytatott munkám során különböző események szervezése mellett részt veszek a cigánypasztorációs feladatokban is. Fontosnak tartom, hogy a roma és nem roma közösségeket összekössük, és a roma kultúra értékeit bemutassuk, ezáltal is csökkentve az előítéleteket.
A komoly közösségszervezői munkáim miatt a Piliscsabai lakosok arra ösztönöztek, hogy induljak jelöltként a helyi roma önkormányzati választásokon. Igent mondtam, és megnyertem. Ezáltal még több lehetőségünk nyílt közösségi programok szervezésére és az emberek segítésére. Minden évben megemlékezünk a Piliscsabán készült emlékműnél a roma holokauszt áldozatairól, és számos egyéb kezdeményezés révén igyekszünk hozzájárulni a cigányság felzárkóztatásához és a kultúrájának megőrzéséhez.
Jelenleg a Civil Kollégium Alapítvány gyakornoki programjában veszek részt, hogy az érdekérévnyesítés eszközeit megtanulva segíthessek a hátrányos és roma származású gyerekek megfelelő oktatásában és támogatásában. Hálás vagyok mindazoknak, akik segítenek és támogatnak ebben az emberi küldetésben.
Segítsd Katus, és a Civil Kollégium Alapítvány munkáját adód 1%-ának felajánlásával!

Civil Kollégium Alapítvány
Adószám: 18070008–1–03