A Víz Koalíció 3 fővel képviselte az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága ülésén, ahol Lantos Csaba energiaügyi miniszter éves meghallgatása volt napirenden 2024. október 9‑én.
- A miniszter úr elmondta, hogy az idei évtől a minisztérium széleskörű feladatkörrel rendelkezik a vízügy terén.
- Elhangzott, hogy a cégek kb. 2/3‑a csődközeli helyzetben volt, és hogy ma ez az ágazat már nincs ilyen helyzetben.
- Elhangzott hogy idén összesen 200 milliárd forintot tudtak víziközmű rekonstrukcióra fordítani, részben új beruházásra, részben a meglévő hálózat rekonstrukciójára. Ezzel nem elégedett, de ennyire volt lehetőség. 2010 óta 1.000 milliárd forintot fordítottak fejlesztésre. A háztartások 98%-a van bekötve az ivóvízhálózatba, a szennyvízhálózatba pedig 80%.
- 2012-ben kb. 300 körzetben volt probléma az ivóvíz minőségével, most 9 Makó környéki településen magas az arzén szint a vízben.
- Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, hogy víziközmű rekonstrukcióra emberi erőforrás és építési szerelési képességre évi 200 milliárd Ft ‑nyi kapacitás van és ennyi meg is valósult, fele új, fele rekonstrukció.
- Nagyot léptek a nem lakossági vízdíj emeléssel, az ágazat kikerült a nehéz helyzetből. A fejlesztési és ellentételezési alapba az állam 80 milliárd forintot tett be idén. A béremelési kérdést értő fülekkel hallgatta, azon vannak, hogy többéves bérfelzárkóztatási programot hirdessenek meg.
Reflexió:
- A miniszter úr a csődközeli állapothoz nem tette hozzá, hogy milyen oka volt annak, hogy a víziközmű szektor idáig jutott? Mert hogy nem magától, hanem a rossz kormányzati döntéseknek köszönhetően került ilyen helyzetbe az ágazat. Lásd közműadó, árak befagyasztása.
- Majd jött az államosítás és aztán megemelték a nem lakossági fogyasztók vízdíját mindenféle különbségtétel nélkül (lásd ugyanazon elv igaz az iskolákra, kórházakra mint egy akkugyárra)
- Azt mi is eredménynek tartjuk, hogy a kormányzat végre meghallotta a szakma és az emberek, civilek (így a mi hangunkat is) és végre elindult az a rekonstrukciós program, amit mi már 2021 novemberében megfogalmaztunk a Tiszta vizet a poharainkba! c. petíciónkban. Az lehet vita tárgya, hogy elég‑e az évi 200 milliárd arra, hogy behozza a több mint 3000 milliárdos hiányt. Az ülésen elhangzott, hogy évi 400 milliárdra lenne szükség.
- Kérdésként elhangzott több település aggasztó ivóvízminőségi problémája mint pl. Szigetvár vagy Tiszavasvári vagy épp a Pest megyei települések de erre nem érkezett érdemi válasz.
- Összességében látszik, hogy elindult valamilyen elmozdulás, történnek lépések de mindenképpen kell ütni továbbra is a vasat, hogy a megfelelő intézkedések történjenek meg és a megfelelő forrásokat kapja meg az ivóvízellátás és a szennyvízkezelés is!
- NE FELEDJÜK : A VÍZÜGY KÖZÖS ÜGY!
- A teljes videó az FFB ülésről (a víziközmű téma 21.29-től és 1.26.20 ill. 1.57.00)
Írd alá a Víz Koalíció petícióját ITT!