08 04

Az OECD tényfeltáró missziójában a Víz Koalíció!

Meg­hí­vást kap­tunk V. Németh Zsolt, Ener­gia­ügyi Minisz­té­ri­um víz­gaz­dál­ko­dá­sért fele­lős állam­tit­ká­rá­tól és Dr. Dukai Mik­lós Köz­igaz­ga­tá­si és Terü­let­fej­lesz­té­si Minisz­té­ri­um önkor­mány­za­ti állam­tit­ká­rá­tól, hogy vegyünk részt az OECD tény­fel­tá­ró misszi­ó­já­ban, amely a „Víz­kor­mány­zás Magyar­or­szá­gon – Az éghaj­lat­vál­to­zás­hoz való alkal­maz­ko­dá­si intéz­ke­dé­sek fel­gyor­sí­tá­sa a víz­gaz­dál­ko­dás­ban” címen készü­lő ország-jelen­tés kidol­go­zá­sát támo­ga­tó pro­jekt kere­té­ben való­sult meg 2025. már­ci­us 31. és ápri­lis 4. között a Minisz­ter­el­nök­ség épü­le­té­ben.

A Víz Koa­lí­ci­ót Homo­ki And­rea és Magyar-Ábel Ágnes kép­vi­sel­te a misszió 8. szek­ci­ó­já­ban, ahol a „Víz- és szenny­víz-inf­ra­struk­tú­ra klí­ma­adap­tív fej­lesz­té­se” volt a téma.

Az ese­mé­nyen a magyar víz­szol­gál­ta­tók mel­lett részt vett a MEKH (Magyar Ener­ge­ti­kai és Köz­mű-sza­bá­lyo­zá­si Hiva­tal), a Magyar Mér­nö­ki Kama­ra Víz­gaz­dál­ko­dá­si és Víz­épí­té­si Tago­za­ta, a Magyar Víz és Szenny­víz­tech­ni­kai Szö­vet­ség, a MaVíz (Magyar Víz­köz­mű Szö­vet­ség), az NKE (Nem­ze­ti Köz­szol­gá­la­ti Egye­tem) és a BME (Buda­pes­ti Műsza­ki és Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Egye­tem), az OVF (Orszá­gos Víz­ügyi Főigaz­ga­tó­ság), az NNGYK (Nem­ze­ti Nép­egész­ség­ügyi és Gyógy­sze­ré­sze­ti Köz­pont), a Nem­ze­ti Víz­mű­vek Zrt., a VTOSZ (Víz­gaz­dál­ko­dá­si Tár­su­la­tok Orszá­gos Szö­vet­sé­ge) és a VKDSZ (Víz­ügyi Dol­go­zók Szak­szer­ve­ze­ti Szövetsége).

A kerek­asz­tal beszél­ge­té­sen nem­csak a Víz Koa­lí­ció leg­fon­to­sabb tevé­keny­sé­ge­it és ered­mé­nye­it sike­rült bemu­tat­nunk, de a szak­ma óva­tos beszá­mo­lói és meg­kö­ze­lí­té­sei mel­lett alkal­munk nyílt az OECD nem­zet­kö­zi kép­vi­se­le­té­nek figyel­mét fel­hív­ni a magyar víz­köz­mű-ága­zat tart­ha­tat­lan hely­ze­té­re is. Első­sor­ban arra, hogy nehéz klí­ma­adap­tív víz­gaz­dál­ko­dás­ról beszél­ni egy olyan ország­ban, ahol a súlyo­san alul­fi­nan­szí­ro­zott ága­zat elöre­ge­dett víz­há­ló­za­tá­ból a kiter­melt ivó­víz közel negye­de elfo­lyik, ahol majd 300 ezer hon­fi­tár­sunk él víz­sze­gény­ség­ben, miköz­ben a mes­ter­sé­ge­sen ala­csony árú (lite­ren­ként 30 fil­lér­be kerü­lő) víz­nek a tár­sa­da­lom szá­má­ra nincs érté­ke, ezért pazar­ló­an bánik vele. De a pazar­lás ott is tet­ten érhe­tő, ahol a gya­ko­ri víz­mi­nő­sé­gi pana­szok és cső­tö­ré­sek miatt a szol­gál­ta­tó­nak rend­sze­re­sen át kell mos­nia az egész háló­za­tot. Mind­eköz­ben a vízi­köz­mű-fej­lesz­té­sek kor­mány­za­ti támo­ga­tá­sa a lakos­sá­gi ivó­víz­há­ló­za­tok helyett ipa­ri par­kok körül koncentrálódik.

Hogy a MEKH hiá­ba végez szá­mí­tá­so­kat a víz kiter­me­lé­sé­nek tény­le­ges beke­rü­lé­si ára­it ille­tő­en, ha azok nem ismer­he­tők meg, mert az ada­to­kat a kor­mány­zat 30 évre tit­ko­sít­ja. Végül rámu­tat­tunk arra is, hogy a víz ára és az alul­fi­nan­szí­ro­zott­ság együt­te­sen vezet fenn­tart­ha­tat­lan víz­gaz­dál­ko­dás­hoz egy olyan ország­ban, ame­lyik éppen a siva­ta­go­so­dás felé tart.

Az OECD nem­zet­kö­zi kép­vi­se­lő­it érde­kel­ték a meg­lá­tá­sa­ink, elkér­ték a tanul­má­nya­in­kat, és szor­gal­maz­ták, hogy vegyük fel velük a kap­cso­la­tot. De a víz­ügyi ága­zat újabb sze­rep­lői is érdek­lő­dés­sel for­dul­tak a Víz Koa­lí­ció felé, így az ese­mé­nyen az NNGYK, az OVF és a VTOSZ kép­vi­se­lő­i­vel is vál­tot­tunk néhány szót a későb­bi együtt­mű­kö­dés reményében.

Fon­tos­nak tart­juk, hogy éljünk az ilyen lehe­tő­sé­gek­kel. Egy­részt a leg­ma­ga­sabb dön­tés­ho­zói szint­ről kap­tunk meg­hí­vást egy nem­zet­kö­zi pro­jekt­ben való rész­vé­tel­re a víz­ügyi szak­ma pro­mi­nens kép­vi­se­lői mel­lett. Ez jel­zi a Víz Koa­lí­ció egy­re meg­ha­tá­ro­zóbb sze­re­pét és súlyát a hazai víz­ügyi dis­kur­zus­ban, ami a több­éves mun­kánk elis­me­ré­se. Ugyan­ak­kor szá­munk­ra is lehe­tő­ség egy ilyen alka­lom, hogy a szé­le­sebb szak­ma és a dön­tés­ho­zó mel­lett a nem­zet­kö­zi sze­rep­lők is meg­is­mer­jék a szer­ve­ze­tün­ket és azt a hiány­pót­ló mun­kát, amit a hazai víz­hely­zet javí­tá­sa érde­ké­ben végzünk.

Mert a víz­ügy közös ügy!

Magyar-Ábel Ágnes, a Víz Koa­lí­ció tagja