26 03

A vízszegénység ezer arca — megnyílt a VÍZ HETE 2025

VÍZ HETE 2025 nyi­tó­ese­mény: A víz­sze­gény­ség ezer arca 

2025. már­ci­us 21., Adaptér

Magyar­or­szá­gon mára sok­fé­le arca lett a víz­sze­gény­ség­nek. Kezd­ve a klasszi­kus kút­ra­já­rás­tól, ahol nincs veze­té­kes víz, egé­szen a Homok­hát­sá­gig, ahol a gaz­dák kény­te­le­nek meg­él­ni a kutak kiszá­ra­dá­sát. Vízért küz­de­nek a szeg­re­gá­tu­mok­ban lakók, a cső­tö­ré­sek miatt víz­hi­ányt elszen­ve­dők, a siva­tag­gá váló terü­le­ten élők, az elhasz­ná­ló­dott csö­vek szennye­zé­se vagy a fonal­fé­reg-fer­tő­zés miatt víz nél­kül mara­dók. A víz­sze­gény­ség jelen van ott is, ahol tisz­tí­tat­lan szenny­víz­zel szennye­zik a pata­kot, ahol emi­att kihalt az élő­vi­lág, vagy ahol egy büdös feke­te­ség maradt vissza, eset­leg a patak las­san kiszá­radt. — eze­ket a témá­kat jár­ta kör­be panel­be­szél­ge­té­sek során a Víz Koa­lí­ció az immá­ron negye­dik alka­lom­mal meg­szer­ve­zett Víz Hete nyi­tó eseményén.

Lit­kai Ger­gely, Karin­thy-gyű­rűs humo­ris­ta, kör­nye­zet­vé­dő beve­ze­tő elő­adás­ban kifej­tet­te, hogy ezzel a rend­szer­szin­tű prob­lé­má­val való meg­küz­dés során az a gond, hogy nem áraz­zuk be a vizet. Tud­juk, hogy a klí­ma­vál­ság a víz­kör­for­gás vál­sá­ga, s a leg­drá­gább kin­csünk — ami nem­csak arról szól, hogy meg tud­juk inni, de az élő­he­lyek fenn­tar­tá­sá­ban is nagyon fon­tos sze­re­pet ját­szik — nagyon olcsó. Míg a másik nagy prob­lé­ma, hogy a ter­mé­sze­tes vize­ink­hez váro­so­kat épí­tünk, ahe­lyett, hogy a ter­mé­sze­tes vize­in­ket vin­nénk vissza a váro­sa­ink­ba. Ha pedig vizet talá­lunk, meg­pró­bál­juk ott­ho­nos­sá ten­ni, ezért jól kör­be beto­noz­zuk. A har­ma­dik nehéz­ség pedig a lát­ha­tat­lan­ság, a víz­mű­vek­nek is a  leg­na­gyobb gond­ja, hogy a csö­vek a föld­ben vannak.

Infrastrukturális vízszegénység, azok a bizonyos csövek, és a nehezen javuló számadatok:

Egy év alatt több mint 93 ezer cső­tö­rés, átlag­ban 280 év fel­újí­tá­si cik­lus, a leg­hosszabb pedig 10 ezer! év — jel­lem­ző ada­tok a Víz Koa­lí­ció leg­fris­sebb tanul­má­nyá­ból, melyet Víz Hete nyi­tó ese­mé­nyé­nek első panel­be­szél­ge­té­sén mutat­tak be. Bal­la Imre a 2023-as ada­tok alap­ján fog­lal­ta össze  a „Zsák­ut­ca vagy kiút? Biz­ton­ság­ban van a vízi­köz­mű-szol­gál­ta­tás?” címet vise­lő, az ivó­víz­há­ló­za­tok álla­po­tát fel­tá­ró szak­mai tanul­mányt. Néz­zük a továb­bi fon­tos számokat:

A faj­la­gos hiba­szám: 0,99 db/km, tehát szin­te min­den kilo­mé­ter­re jut egy meg­hi­bá­so­dás, míg a háló­za­ti vesz­te­ség: 20,48% és az érté­ke­sí­té­si vesz­te­ség: 23,20%, ez utób­bi azt jelen­ti, hogy ilyen mér­té­kű víz megy el a sem­mi­be anél­kül, hogy bár­ki meg­fi­zet­né. Továb­bi rész­le­tek a tanul­mány­ban ITT!

Össze­ha­son­lít­va az önkor­mány­za­ti és álla­mi tulaj­do­nú szol­gál­ta­tók muta­tó­szá­ma­it, még min­dig az önkor­mány­za­ti szol­gál­ta­tók van­nak jobb hely­zet­ben. Bár a koráb­bi­ak­hoz képest a fel­újí­tá­si cik­lus lénye­ges javu­lást muta­tott az álla­mi szol­gál­ta­tók­nál — ami fel­te­he­tő­en annak köszön­he­tő, hogy az álla­mo­sí­tás­sal for­rást is kap­hat­tak a szolgáltatók‑,  de egyen­lő­re a muta­tó­szá­mok még min­dig job­bak az önkor­mány­za­ti szol­gál­ta­tók esetében.

Kur­di Vik­tor, a Mavíz elnö­ke a szá­mo­kat elemz­ve rámu­ta­tott, hogy  a 2023-as év  mély­pont volt a vízi­köz­mű szol­gál­ta­tás­ban az ener­gia­ár rob­ba­nást köve­tő­en. A tava­lyi évben azon­ban elő­re­mu­ta­tó kor­mány­za­ti dön­té­sek szü­let­tek (rekonst­ruk­ci­ós prog­ram, nem lakos­sá­gi ható­sá­gi áreme­lés, ellen­té­te­le­zé­si alap beve­ze­té­se), s  ez alap­ján  remé­nyét fejez­te ki, hogy majd a 2025-ös ada­tok­ban már ez a javu­lás lát­ha­tó lesz.

A  kor­mány­za­ti intéz­ke­dés köve­te­lé­sét egyéb­ként a Víz Koa­lí­ció  Tisz­ta vizet a poha­ra­ink­ba petí­ci­ó­já­ban is meg­fo­gal­maz­ta már 2021-ben, majd a 2 éve össze­ál­lí­tott bakancs­lis­tá­já­ra is fel­ke­rült, így öröm­mel lát­ják, hogy bizo­nyos  rész­ered­mé­nye­ket sike­rült elérni.

A panel­be­szél­ge­té­sen két első­re külön­bö­ző­nek lát­szó prob­lé­má­val érin­tett önkor­mány­zat veze­tő­je is részt vett. Soly­má­ron 2022-ben súlyos nyá­ri ivó­víz­hi­ány ala­kult ki.

Dr. Zlinsz­ky Péter, Soly­már pol­gár­mes­te­re sze­rint a Fővá­ros Víz­mű segí­tett a meg­ol­dás­ban, még ha ez nem is tel­jes. Jel­lem­ző tény, hogy míg Soly­már álla­mi szol­gál­ta­tói terü­let­hez tar­to­zik, ahol a kor­mány­za­ti intéz­ke­dé­sek sze­rint lét­re­hoz­ták az Önkor­mány­za­tok Kon­zul­tá­ci­ós taná­csát, ám erről a pol­gár­mes­ter nem tud, egy­elő­re nem volt ilyen meg­ke­re­sés a város veze­té­se felé.

A másik Üllő önkor­mány­za­ta, mely éppen a Víz Hete előtt csat­la­ko­zott a Víz Koa­lí­ci­ó­hoz. Rácz-Szé­kely Éva, alpol­gár­mes­ter asszony kiemel­te, hogy komoly gond­dal küz­de­nek, mivel a  tele­pü­lés körül sor­ra épül­nek az ipa­ri par­kok, amit nem követ az inf­ra­struk­tú­ra fejlesztése.

Mind­két tele­pü­lés­re jel­lem­ző a lakos­ság­szám rob­ba­nás, s az agg­lo­me­rá­ci­ós tele­pü­lé­sek­hez hason­ló­an az ivó­víz­há­ló­za­ti és csa­tor­ná­zá­si fej­lesz­té­sek ezt nem tud­ták követ­ni a for­rás­hi­ány miatt. Egy idő­zí­tett bom­bán ülnek, ami bár­mi­kor nehe­zen meg­old­ha­tó hely­ze­tet teremthet.

A beszél­ge­tés végén szó­ba kerül­tek a jogos lakos­sá­gi pana­szok, ame­lyek kihan­go­sí­tá­sá­ra törek­szik a Víz Koa­lí­ció egy új kez­de­mé­nye­zés­sel.  Víz­Vé­dők hon­la­pon foly­ma­to­san lát­ha­tó­ak lesz­nek a vizes prob­lé­mák, töb­bek között annak érde­ké­ben pri­o­ri­tás­sá vál­jon a dön­tés­ho­zók szá­má­ra, és sür­ges­se a meg­fe­le­lő kor­mány­za­ti intéz­ke­dé­se­ket — mond­ta Magyar-Ábel Ágnes, a VK cso­bán­kai tag­ja. A hon­lap bemu­ta­tá­sát köve­tő­en a VK tag­jai ünne­pé­lyes kere­tek között indí­tot­ták útjá­ra a Víz­Vé­dők kez­de­mé­nye­zést egy piros gomb megnyomásával.

“ Aki szegény, az a legszegényebb.” — az elsődleges, szociális vízszegénység:

Meg­ren­dí­tő szeg­re­gá­tu­mi tapasz­ta­i­val kezd­te a panel­be­szél­ge­tést Ara­tó Gusz­táv­né Kati­ca, a Roma Női Háló­zat mun­ka­tár­sa:  ha nem műkö­dik a víz­há­ló­zat, akkor nincs szenny­víz­há­ló­zat, nincs sze­mét­szál­lí­tás, úthá­ló­zat, jár­da sincs, tehát sem­mi sincs. Ráadá­sul a hát­rá­nyos hely­ze­tű tele­pü­lé­sek nem kicsi szeg­re­gá­tu­mok, csak Kapos­vá­ron pél­dá­ul kb 10 ezer embert érint.

Ezt erő­sí­tet­te meg Lukács György, a Hab­itat For Huma­nity Magyar­or­szág szak­po­li­ti­kai elem­ző­je, aki elmond­ta: a lak­ha­tá­si sze­gény­ség egyik indi­ká­to­ra a nagyon rossz inf­ra­struk­tú­ra vagy ennek hiá­nya. Bár egy­re nehe­zebb a köz­ér­de­kű ada­tok­hoz hoz­zá­jut­ni, de szá­mí­tá­sa­ik sze­rint 2–300 ezer körül van azok­nak a szá­ma, akik a lak­ha­tá­si sze­gény­sé­gen belül is ennyi­re nehéz hely­zet­ben van­nak, tehát  a köz­mű­há­ló­zat nél­kü­li terü­le­te­ken élnek. Jel­lem­ző prob­lé­ma az is, hogy túl­zsú­fol­tak a háztartások!

Rész­ben emi­att is súlyos higi­é­ni­ai követ­kez­mé­nyek­kel jár az ivó­víz­hi­ány vala­mint komoly egész­ség­ügyi hatá­sa lehet, ami pedig akár korai halá­lo­zás­hoz is vezet­het- foly­tat­ta Bari Jut­ka, Zöld Jogi Plat­form szak­ér­tői tár­sa­ság kör­nye­ze­ti és klí­ma igaz­sá­gos­ság szak­ér­tő­je. Kiemel­te, hogy az ala­csony víz­fo­gyasz­tás miatt külö­nö­sen a gyer­me­kek és a váran­dós nők veszé­lyez­te­tet­tek, de rámu­ta­tott a menst­ru­á­ci­ós sze­gény­ség prob­lé­má­já­ra is. Magyar­or­szá­gon több, mint 1380 szeg­re­gá­tum van, ahol súlyos­bít­ja a körül­ményt, hogy egy­har­ma­da az ott élő lakos­ság­nak 15 év alat­ti. Nin­cse­nek köz­po­li­ti­kai intéz­ke­dé­sek, ame­lyek a roma tele­pe­ken élők élet­mi­nő­ség javí­tá­sa érde­ké­ben tör­tén­né­nek — hív­ta fel a figyel­met Bari Jutka.

Ara­tó­né sze­rint miköz­ben régen azt mond­ták, a víz­sze­gény­ség, a kút­ra járás cigány­kér­dés, ez mára messze nem az. Sok csa­lád­nál vala­mi­kor volt víz, de már kikö­töt­ték, mert nem tud­ta fizet­ni a víz­dí­jat, ha az eső­vi­zet befog­ja akkor eset­leg tud mos­ni. Kis­ko­rú gyer­mek ese­tén bár nem zár­ják el tel­je­sen a vizet, de akkor is szű­kí­tőt sze­rel fel a szol­gál­ta­tó és cse­peg­tet­ve folyik a víz. Akko­ra adós­sá­gok hal­mo­zód­nak fel sokak­nál,  hogy soha az élet­ben nem tud­ják kifi­zet­ni. Ezt erő­sí­tet­te meg Papp Ger­gely, a Pad ala­pít­vány kuta­tó­ja, aki  sze­rint a szo­ci­á­lis víz­sze­gény­ség egy­re kevés­bé roma kér­dés, hanem az alsóbb tár­sa­dal­mi réte­ge­ket érin­tő prob­lé­ma. Fon­tos lát­ni, ahol víz­sze­gény­sé­gi kér­dés van, ott a nőket sok­kal erő­tel­je­seb­ben érin­ti ez a prob­lé­ma,  koráb­bi kuta­tás — ame­lyet a Víz Koa­lí­ció ren­delt meg még ősszel a Pad ala­pít­vány­tól —  rámu­ta­tott, a kút­ra járás  napon­ta mini­mum 4 óra mun­kát jelent, amit több­nyi­re nők végeznek. 

A közép­ko­ri álla­po­tok fel­szá­mo­lá­sá­val kap­cso­lat­ban fel­me­rült, hogy a magas adós­sá­gok meg­elő­zé­sé­re egy jel­ző­rend­szert kel­le­ne kiépí­te­ni, hiszen sok­szor még az önkor­mány­za­tok szá­má­ra is csak későn derül, ki, hogy az adott lakás­ban már nin­cse­nek köz­üze­mi szol­gál­ta­tá­sok, mert a szol­gál­ta­tó kikötötte.

Saj­nos dup­lán bün­te­tik eze­ket az embe­re­ket. Pél­dá­ul a talaj­ter­he­lé­si díj, amellyel sújt­ják a víz­sze­gény tele­pü­lé­sen élő­ket, köz­tar­to­zás­nak minő­sül, levon­ha­tó, s elle­he­tet­le­ní­ti azo­kat az embe­re­ket, akik egyéb segít­sé­get kér­nek. A jelen­le­gi sza­bá­lyo­zás sze­rint 5000 forin­tos köz­üze­mi tar­to­zás felet­ti csa­lád sem­mi­lyen fel­újí­tá­si pályá­zat­ra nem jogo­sult, Így pél­dá­ul nem tud a falu­si CSOK-ot igé­nyel­ni, ami­ből meg lehet épí­te­ni egy für­dő­szo­bát, be lehet­ne vezet­ni a vizet. A másik prob­lé­ma, hogy a rossz sta­ti­kai álla­pot­ba lévő házak­ba beköt­ni a vizet, kiala­kí­ta­ni a für­dő­szo­bát jóval töb­be kerül, mint az ingat­lan pia­ci érté­ke. Ahhoz kel­le­ne segí­te­ni az ott lakó­kat, hogy jóval kom­for­to­sabb bér­la­kás­ba költözzenek.

A beszél­ge­tés ven­dé­ge volt Herczegh Róbert, Tápi­ó­bics­ke pol­gár­mes­te­re, aki elmond­ta, nagyon kicsi a moz­gás­te­re az önkor­mány­za­tok­nak. Ami­kor tehe­tik, pró­bál­nak segí­te­ni az adós­ság­ren­de­zés­ben, de ezek sok­szor már akko­rák, hogy az csak csepp a ten­ger­ben. Oda­fi­gyel­nek a meg­elő­zés­re: ha tudo­má­suk­ra jut, akkor pró­bál­ják az érin­tet­te­ket védett fogyasz­tó­vá minő­sí­tet­te­ni. Jel­lem­ző prob­lé­ma, hogy a rászo­ru­lók nem tud­ják a joga­i­kat, pedig ez lehet garan­cia arra, hogy ne tud­ják elzár­ni a közműveket.

Mivel bár­mi­lyen kor­sze­rű­sí­tés, adott eset­ben a víz kiépí­tés és bekö­té­se is olyan drá­ga ( több tíz­ezer forint folyó­mé­te­ren­ként), hogy azt szin­te biz­to­san nem tud­ják kifi­zet­ni a víz nél­kül élők, 8 éve meg­ke­re­sett egy hol­land ala­pít­ványt. A jóté­kony­sá­gi szer­ve­zet­től éven­te 2–3 szor men­nek segí­tők hoz­zá­juk. Ők fizet­nek min­dent, bele­ért­ve az alap­anya­go­kat is, de  mel­let­tük az érin­tet­tek is bele­te­szik a mun­kát. Így volt arra pél­da, hogy egy-egy csa­lád­hoz közös erő­vel bekö­töt­ték a vizet. Ám vég­te­le­nül elke­se­rí­tő­nek tart­ja, hogy ezt neki így kell meg­szer­vez­ni, miköz­ben az állam nem tesz sem­mit eze­kért az emberekért.

A jelen­lé­vők több­sé­ge egyet­ér­tett abban, hogy a telep­fel­szá­mo­lá­si prog­ram jelen­tős része saj­nos kor­rup­ci­ó­ba ful­ladt, s a romák több­sé­ge rosszul járt. Egyéb­iránt a Szeg­re­gált élet­hely­ze­tek fel­szá­mo­lá­sa komp­lex prog­ram kere­té­ben pro­jek­ten­ként 5 ház tudott fel­épül­ni, tehát 500–550 bér­la­kás épült 5 év alatt össze­sen. Koráb­ban volt olyan eset, ami­kor arra való hivat­ko­zás­sal, hogy az adott  fel­újí­tá­si prog­ram csak önkor­mány­za­ti tulaj­don ese­té­ben lehet­sé­ges, elvet­ték a romák házát, majd meg­pró­bál­ták kila­kol­tat­ni őket.

A meg­ol­dá­so­kat szám­ba véve Bari Jut­ka külö­nö­sen fon­tos­nak tart­ja, hogy a pia­ci ala­pú víz­gaz­dál­ko­dás ne eméssze fel az ember­jo­gi víz­hoz­zá­fé­rést, mivel a víz­hez való hoz­zá­ju­tás embe­ri jog. Legyen egy olyan mennyi­ség, ami ingyen vagy nagyon ked­vez­mé­nye­sen jár min­den­ki­nek — hang­sú­lyoz­ta. Papp Ger­gely ezzel kap­cso­lat­ban fel­hív­ta a figyel­met, hogy a már emlí­tett kuta­tá­si anyag aján­lá­sai között alap­jo­gon napi 30 liter/fő víz­mennyi­ség biz­to­sí­tá­sa sze­re­pel. Köz­po­li­ti­kai aján­lás még: az orszá­gos szin­tű kút­el­zá­rá­si tilal­mat beve­ze­té­se illet­ve az, hogy szo­ci­á­lis ala­pon támo­gas­sák a díj­fi­ze­tést, segít­sék a háló­zat­ról lekap­csolt ház­tar­tá­so­kat visszakötését.

Lukács György fon­tos­nak tar­tot­ta kiemel­ni, hogy a szeg­re­gá­tu­mo­kat nem csak az inf­ra­s­turk­tú­ra hiá­nya jelem­zi:  ez egy­faj­ta föld­raj­zi és tár­sa­dal­mi elzárt­sá­got, tel­jes kire­kesz­tett­sé­get jelent. Nehe­zen meg­vá­la­szol­ha­tó kér­dés, hogy eze­ket a szeg­re­gá­tu­mo­kat pró­bál­juk meg kom­for­to­sab­bá ten­ni vagy aki­nek lehe­tő­sé­ge és moti­vá­ci­ó­ja van, azt pró­bál­juk meg ebből a tár­sa­dal­mi elzárt­ság­ból kise­gí­te­ni.  Véle­mé­nye sze­rint a leg­jobb mód­szer az len­ne, ha a kor­mány egé­szen nagy­sza­bá­sú  bér­la­kás­épí­té­si prog­ram­ba kez­de­ne, egy olyan tény­le­ge­sen műkö­dő bér­la­kás rend­szert hoz­na lét­re, amely min­den­faj­ta szo­ci­á­lis ink­lú­zi­ó­nak is motor­ja és esz­kö­ze lehetne.

Bari Jut­ka sze­rint meg­ol­dás­hoz veze­tő út lehet­ne az EU Szo­ci­á­lis Klí­ma­alap­ja, amely azok­nak kíván segí­te­ni akik leg­in­kább ki van­nak téve az ener­gia­sze­gény­ség­nek,  kör­nye­ze­ti igaz­ság­ta­lan­ság­nak. De van ezzel kap­cso­lat­ban aggo­da­lom, hogy Magyar­or­szág milyen szin­ten tud majd élni ezzel a lehetőséggel.

A szennyvízkezelés kihívásai és a patakszennyezések problémái:

A beszél­ge­tés során  a téma neves szak­ér­tői és érin­tett sze­rep­lői vitat­ták  meg tapasz­ta­la­ta­i­kat és meglátásaikat:

Kond­ri Ádám, okle­ve­les bio­mér­nök, Rácz-Szé­kely Éva, Üllő alpol­gár­mes­te­re, Réder Ferenc, bio­ló­gus mér­nök és Sza­bó Tünde, a VK tag­ja meg­osz­tot­ták, hogy az Üllő Te Vagy Egye­sü­let és a Víz Koa­lí­ció egyik kiemelt cél­ja a Gyá­li-patak szennye­zé­sé­nek meg­szün­te­té­se és annak revi­ta­li­zá­ci­ó­ja. A panel­be­szél­ge­tés min­den részt­ve­vő­je vala­mi­lyen módon kötő­dik ehhez a kez­de­mé­nye­zés­hez, legyen szó szak­mai támo­ga­tás­ról vagy civil szerepvállalásról.

A beszél­ge­tés során rávi­lá­gí­tot­tak arra, hogy az agg­lo­me­rá­ci­ó­ban nem­csak az ivó­víz-háló­zat­tal kap­cso­lat­ban merül­nek fel prob­lé­mák – pél­dá­ul a szol­gál­ta­tók kapa­ci­tás­hi­á­nya és az alul­fi­nan­szí­ro­zott­ság –, hanem a szenny­víz­ke­ze­lés­ben is hason­ló nehéz­sé­gek jelent­kez­nek. Kiemel­ték, hogy a meg­fe­le­lő inf­ra­struk­tú­ra hiá­nya, a túl­ter­helt szenny­víz­tisz­tí­tó tele­pek és az elavult háló­za­tok súlyos­bít­ják a hely­ze­tet, ami a kör­nye­zet szennye­ző­dé­sé­hez és öko­ló­gi­ai prob­lé­mák­hoz vezet.

A részt­ve­vők egyet­ér­tet­tek abban, hogy a közös­ség ere­je és az össze­fo­gás elen­ged­he­tet­len a prob­lé­mák haté­kony keze­lé­sé­hez. A civil szer­ve­ze­tek, szak­em­be­rek és dön­tés­ho­zók együtt­mű­kö­dé­se révén olyan meg­ol­dá­sok szü­let­het­nek, ame­lyek hosszú távon fenn­tart­ha­tó­ak és hoz­zá­já­rul­nak a vizek védelméhez.

A panel­be­szél­ge­tés során pozi­tív pél­dák is elhang­zot­tak a közös­sé­gi össze­fo­gás ere­jé­ről, amely nem­csak a prob­lé­mák meg­ol­dá­sát segí­ti elő, hanem a részt­ve­vők szak­mai és sze­mé­lyes fej­lő­dé­sé­hez is hoz­zá­já­rul. A jelen­lé­vők hang­sú­lyoz­ták, hogy a tár­sa­dal­mi szem­lé­let­for­má­lás, a meg­fe­le­lő tájé­koz­ta­tás és a folya­ma­tos pár­be­széd nél­kü­löz­he­tet­len az előrelépéshez. 

A beszél­ge­tés végén a részt­ve­vők abban álla­pod­tak meg, hogy a közös mun­ka foly­ta­tá­sa elen­ged­he­tet­len a fenn­tart­ha­tó víz­gaz­dál­ko­dás és a ter­mé­sze­tes vizek védel­me érde­ké­ben. A jövő­be­li ter­vek között sze­re­pel továb­bi szak­mai és civil fóru­mok szer­ve­zé­se, vala­mint a dön­tés­ho­zók bevo­ná­sa a haté­ko­nyabb intéz­ke­dé­sek érdekében.

Az ökológiai és egzisztenciális vízszegénység, a táji vízmegtartás lehetőségei:

2022 óta több aszá­lyos év is súj­tot­ta Magyar­or­szá­got, a ter­mő­te­rü­le­te­ink egy­re nagyobb hánya­da siva­ta­go­so­dik el. Ennek nem­csak az éghaj­lat­vál­to­zás az oka, hanem a jelen­le­gi táj­hasz­ná­la­ti gya­kor­la­tunk is, amely az évszá­zad végé­re Magyar­or­szág terü­le­té­nek nagy részét alkal­mat­lan­ná teszi a mező­gaz­da­sá­gi tevé­keny­ség­re – ha nem változtatunk.

A leg­fon­to­sabb kér­dés talán az, hogy mi veze­tett ide. Balogh Péter, geog­rá­fus, homok­hát­sá­gi gaz­dál­ko­dó, a SZÖVET (Szö­vet­ség az Élő Tiszá­ért Egye­sü­let) ala­pí­tó­ja és a Víz­vá­lasz­tó kon­cep­ció és közös­ség elin­dí­tó­ja elmond­ta, hogy az éves csa­pa­dék­mennyi­ség a Homok­hát­ság terü­le­tén nem vál­to­zott jelen­tő­sen az elmúlt évszá­za­dok­ban, ami viszont gyö­ke­re­sen meg­vál­to­zott, az a táj­hasz­ná­la­tunk. A Duna-Tisza közi terü­le­tek mocsa­ra­it lecsa­pol­tuk, a folyó­kat kiegye­ne­sí­tet­tük, és ezzel az éle­tet adó vizet kive­zet­tük a táj­ból. A meg­ol­dás a táj vissza­adá­sa a víz­nek, a vala­hai árví­zi terü­le­tek elön­té­se, hogy az azok­ban eltá­ro­ló­dott víz táp­lál­has­sa a kör­nye­ző terü­le­tek gazdaságait.

Ez nyil­ván­va­ló­an érdek­üt­kö­zé­sek­hez vezet, vet­te át a szót Dedák Dal­ma, öko­ló­gus, a WWF Magyar­or­szág kör­nye­zet­po­li­ti­kai szak­ér­tő­je, ezért a sza­bá­lyo­zá­si kör­nye­zet kiala­kí­tá­sa nagy körül­te­kin­tést kíván. Akik­nek a föld­je­i­ből „víz­tá­ro­zó” válik, azo­kat vala­mi­lyen módon kár­pó­tol­ni kell, hiszen nem­csak föl­dek­ről, hanem egzisz­ten­ci­ák­ról, egész csa­lá­dok meg­él­he­té­sé­ről van szó.

A beszél­ge­tés­nek ezen a pont­ján ter­mé­keny vita ala­kult ki arról, hogy bár a szük­sé­ges lépé­sek­kel min­den részt­ve­vő egyet­ért, milyen sza­bá­lyo­zók és milyen gyor­san vet­he­tők be a cél érde­ké­ben, illet­ve mennyi­re vagyunk ezzel már­is késés­ben és biz­to­san kár éri‑e azo­kat a gaz­dá­kat, akik eddig éppen az aszály miatt szen­ved­nek el óri­á­si gaz­da­sá­gi veszteségeket.

Ehhez csat­la­ko­zott Juhász Eri­ka, bio­ló­gus, a HUN-REN (Magyar Kuta­tá­si Háló­zat) Öko­ló­gi­ai Kuta­tó­köz­pont­já­nak kuta­tó­ja, a Víz­Őr­zők közös­ség akti­vis­tá­ja aki a tér­ség sérü­lé­keny öko­szisz­té­má­já­ra hív­ta fel a figyel­met. A Tápió men­ti mocsa­ras, lápos vidék egy­re nagyobb terü­le­te szá­rad ki nya­ran­ta, szá­mos faj vizes élet­te­rét fel­szá­mol­va. Az utób­bi évti­ze­dek­ben nagy szám­ban vissza­te­le­pült hódok is eltűn­nek ezek­ről a helyek­ről, pedig ők nem­csak a vizes élő­he­lye­ink fenn­tar­tá­sá­ban, de a táji víz­meg­tar­tás­ban is fon­tos sze­re­pet játszanak.

Az élő­vi­ze­ink álla­po­tá­nak egyik leg­jobb jel­ző­je az abban élő hal­fa­u­na, vet­te át a szót Szen­dő­fi Balázs, hal­ku­ta­tó és ter­mé­szet­fil­mes, a Pan­nonG­reen Ter­mé­szet­ügyi Ala­pít­vány ala­pí­tó­ja , hiszen halak nél­kül nincs élő víz, élő vizek nél­kül pedig nin­csen élő táj, amely­ben egy­mást támo­gat­ja a vizes élő­hely és a szán­tó, a gyep és az árté­ri erdő, és ahol a bio­di­ver­zi­tás az egész öko­szisz­té­ma fenn­tar­tá­sá­nak kulcsa.

Ha azt sze­ret­nénk, hogy újra ele­gen­dő eső öntöz­ze a föld­je­in­ket, vissza kell állí­ta­nunk a szán­tó­föl­dek és a ter­mé­sze­tes táj egyen­sú­lyát. Mert csak a vizes élő­he­lyek hely­re­ál­lí­tá­sá­val kap­juk vissza azt a szük­sé­ges pára­mennyi­sé­get, ame­lyet a lecsa­po­lá­suk­kal és beszán­tá­suk­kal veszí­tet­tünk el. Ahogy Balogh Péter már koráb­ban meg­fo­gal­maz­ta a beszél­ge­tés leg­fon­to­sabb üze­ne­tét: „A helyes víz­gaz­dál­ko­dás a vizes hely­gaz­dál­ko­dás!”.

A Víz Hete – Védd a vizet, for­máld a jövőt! orszá­gos prog­ram­so­ro­zat kere­té­ben már­ci­us 30-áig több, mint 40 szer­ve­zet ren­dez helyi ese­ményt, hogy közö­sen áll­ja­nak ki a vízért! Hiszen a Víz­ügy — közös ügy!  

Sán­dor Kata ( CKA kom­mu­ni­ká­ci­ós munkatárs) 

A Víz Koa­lí­ció a CKA közös­ség­szer­ve­ző prog­ram­já­ban született. 

Támogatók és partnerek

A Víz Hete prog­ram­so­ro­za­tot támo­gat­ja a Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vány és az Euró­pai Unió Közös Érté­ke­ink Akció pályázata.

“A pro­jekt az Euró­pai Unió “Pol­gá­rok, egyen­lő­ség, jogok és érté­kek” (CERV) prog­ram­já­nak támo­ga­tá­sá­val való­sul meg. Az Euró­pai Bizott­ság támo­ga­tá­sa nem jelen­ti a pro­jekt­ben meg­va­ló­sí­tott tevé­keny­sé­gek tar­tal­má­nak jóvá­ha­gyá­sát, amely kizá­ró­lag az azt meg­va­ló­sí­tók állás­pont­ját tük­rö­zi, vala­mint a Bizott­ság nem tehe­tő fele­lős­sé ezen infor­má­ci­ók bár­mi­ne­mű felhasználásáért.”

A Víz Koa­lí­ció támo­ga­tá­sa:
Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vány – Mag­Net Bank 16200106–11673947
Köz­le­mény: „Víz Koalíció”

Közös Értékeink