Az Európai Unió egyik legjelentősebb programja az Erasmus program, amely a külföldi tanulást és a szakmai fejlődést támogatja szerte a világon. Az elmúlt 35 évben több, mint 10 millió tanulni vágyó csatlakozott a szervezet oktatással, a képzéssel, az ifjúsággal és a sport területével kapcsolatos programjába.
A Civil Kollégium Alapítvány 22 főt segített az Ersasmus+ programhoz csatlakozni, az első személyes beszámoló Hruskó Erikáé, akiről így nyilatkozott valaki egy közösségi oldalon: “Erika az a nő, aki nem fél a kihívásoktól”
Úgy gondoljuk, ez a spanyolországi útja kapcsán is megmutatta bátorságát!
“2022 tavaszán vehettem részt a Civil Kollégium Alapítvány által felajánlott Erasmus+ képzés keretén belül, az Önállóan lakni közösségben élni mozgássérült emberek érdekvédelmével foglalkozó civil szervezet képviseletében a spanyolországi Salàs de Pallars falujában, egy teljes hét bentlakásos kommunikációs tréningen. A képzést az Ulex képzőcsoport szervezte. A civil tevékenységem nagyon hosszú időre nyúlik vissza. Rengeteg képzésen, konferencián, nemzetközi programban vettem részt. Azonban ilyen hosszú időt felölelő képzésen még nem voltam. A diplomám szerint is kommunikációs szakember vagyok, és az Önállóan lakni közösségben élni csoportban is aktívan szerepet vállalok a kommunikációs feladatokban.
A mi generációnknak, akik a rendszerváltáskor voltak fiatalok, nem túl sok lehetősége volt cserediák vagy önkéntes programban részt venni, vagy külföldön tanulni.
Az egyik politikai szféra letűnt, az új még kialakulóban volt. A régiben már nem jutottunk ilyenfajta lehetőséghez, az új rendszerben pedig mire kialakultak a lehetőségek kiöregedtünk mindenből. Napjainkban az önkéntes és fiataloknak szóló programok 30 éves korig vehetők igénybe. Így sokáig csak vágyakozva néztem az ilyen programokat.
Master képzésre jártam 2016-tól, itt hallottam egy a cserediák lehetőségről, aminek keretében kimehetnék egy szemeszterre külföldi egyetemre. A fogyatékosságomból adódó plusz kiadásokra is kérhettem volna támogatást. Azonban nem tudok annyira jól angolul, hogy egyetemi képzést fel tudjak vállalni, angolul tanulni, vizsgázni, beadandókat írni. Pedig utána néztem sok mindennek, de mégsem mertem nekivágni. Így az egyetemi képzéshez köthető külföldi képzést is hagytam elmenni magam mellett.
Az idén tavasszal, azonban kapott az Önállóan lakni, közösségben élni csoportunk egy levelet a Civil Kollégium Alapítványtól, miszerint lesz egy képzés Spanyolországban, amely akadálymentes helyszínen kerül megrendezésre. Nagyon rövid idő állt rendelkezésre a jelentkezéshez is és az utazásra is. Azonban lesz, ami lesz alapon jelentkeztem rá. Repülővel utaztunk, ami egy elektromos kerekesszékkel közlekedő embernek nem kevés szervezéssel és kihívással van tele. Az országon belüli közlekedés megszervezése is adott némi izgalmat. Az indulás előtti napon derült ki, hogy hogyan jutunk el a képzési helyünkre, ami Barcelonától olyan 200 km-re volt. A Pireneusokban van a kis falu, ami egy kerekesszéket használó ember számára külön izgalmas. Azonban a szálláshelyünk teljesen jó volt, szinte mindenhová tudtam menni.
A képzők és a közösség is fantasztikus volt. Bevontak a csoportos munkákba, nem hagyták, hogy ne legyünk aktívak. Én ugyan továbbra is úgy éreztem, hogy nagyon nehézkes és hiányos az angol tudásom.
A képzők nagyon jól kezelték a helyzetet, ugyanolyan tagjai voltunk a közösségnek, mint bárki más. Úgy éreztem, hogy szerettek volna még több mindenbe bevonni, részesévé tenni, de nekem már ez is nagy lépés volt önmagamhoz képest.
Számomra nem csak tudásban, hanem nyelvi készségeim fejlődésében is sokat adott. Önbizalmat is nyertem, mert nálam fiatalabbak között, idegen nyelvi környezetben is meg tudtam állni a helyem.”
Idén ünnepli az Erasmus+ program a 35. születésnapját. Az évforduló apropóján olyan volt és jelenlegi Erasmus+ résztvevőket és projektmegvalósítókat kerestek a márciusban közzétett felhívásban, akik szívesen megosztják legemlékezetesebb élményeiket és tapasztalataikat a világgal. Több mint ötvenen küldték el személyes történeteiket, ebből az 50 jelentkezőből választott ki a Tempus Közalapítvány szakmai zsűrije az öt szektornak megfelelően (köznevelés, szakképzés, felsőoktatás, felnőttanulás, ifjúság) öt Erasmus35 arcot, melyből egy, a felnőtt tanulás arca Erika lett!
“Úgy gondoltam, hogy az én példám – szerintem- erre pont nagyon jó példa, hisz már nem a fiatal generációhoz tartozom, nyelvtudásom is nehézkes, a kerekesszék használata, és még a napi személyi asszisztencia szükségessége miatti nehézségek ellenére sikeresen helyt tudtam állni. A szakmai zsűri is így gondolta, és a felnőtt tanulás arca lehetek.”
Szívből gratulálunk neki!