Annus Szabolcs műhelyfoglalkozása a 2024-es Közösségszervezők Országos Találkozóján
“A „Közösségszervezés válságos időkben” (Organizins in Times of Crisis, OiTC) tájékoztató és ismeretterjesztő anyag „Hatalomépítés” szakaszából vezettem egy izgalmas műhelyfoglalkozást az idei Közösségszervezők Országos Találkozóján kibővítve azokkal a kérdésekkel és dilemmákkal, amikkel manapság a saját szervezetem is szembesül.
A műhely fő célja tudatosítani a jelen lévő közösségszervezőkben és aktivistákban azon nézőpontot, hogy a szervezetek és csoportok, függetlenül attól, hogy milyen krízishelyzettel szembesülnek, gyümölcsöző stratégiai megfontolásként gondoljanak a kapcsolatépítésre, a partnerségre és a koalíciókra. Ennek legfőbb gondolati alapja a „szélesebb MI” kiépítése, ami lehetővé teszi a mindenkori krízisek hatékonyabb és gyorsabb kezelését, kihasználva az összefogásban rejlő erőt, a forrásaink növelését, a tapasztalatcserét és a civil hálózatok kiépítését.
A több mint két órás műhely első felében az OiTC vonatkozó elméleti és gyakorlati megfontolásainak átbeszélése történt (innen tudod letölteni a szakanyagot!), ezt követően a résztvevők 5 csoportra váltak szét, és felrajzolták választott szervezetük kapcsolathálóját.
A foglalkozás célja az volt: hogy felismerjék azokat a szövetségeseiket, kapcsolataikat, partnereiket, akikkel hatékonyabban tudnak fellépni ügyeik kapcsán, illetve krízis esetén megértsék, melyek a stratégiai szempontból gyümölcsöző kapcsolataik. További feladat volt azon szervezetek, intézmények, csoportok megjelenítése, akikkel jelenleg nincs viszonyuk, de a jövőben partnerség jöhet létre velük. A potenciális kapcsolatok felismerése, valamint a hozzájuk való eljutás segítheti a szervezeteket abban, hogy a jövőben erősebb ügy vagy érték alapú kampányokat indíthassanak, és tudatosítsák magukban és tagjaikban, hogy céljaikban és missziójukban nincsenek egyedül.
A foglalkozás végi beszámolóból világosan kiderült, hogy a bemutatott szervezetek több esetben felismerték azokat a gócpontokat és hiányosságokat, amelyeken érdemes dolgozniuk és további lépéseket tenniük annak érdekében, hogy valóban egy „szélesebb MI”-t tudjanak kialakítani, és ezáltal aktívabban harcoljanak az őket érintő ügyekben.
Számomra a foglalkozás legfontosabb tanulsága, hogy a korábban elérhetetlennek tűnő kapcsolódások nem feltétlen jelentenek dilemmát, ha ugyanaz a célunk. A bemutatott szervezeti kapcsolathálók arra is rávilágítottak, hogy a maga módján mindenki küzd azzal, hogy bővítse kapcsolatait, még akkor is, ha ez sokszor nem tudatosan történik. Dilemma helyett tehát lehetőségként kell tekinteni a partnerségre és a koalíciókra, mert csak így érhetjük el céljainkat és tudunk hatékonyabban reagálni a krízisekre.”
Annus Szabolcs, a szegedi Partiscum Egyesület tagja