Mi történt Kunbábonyban?
A Civil Kollégium Alapítvány idén már VII. alkalommal rendezte meg a Közösségszervezők Országos Találkozóját a Kunbábonyi Képzési Központban július 4–7. között.
Az év egyik legfontosabb eseményére hetekig készültünk, hogy színes, hasznos, szórakoztató és gördülékeny programokat szervezzünk, melyek minden barátunk, kollégánk és partnerünk örömét szolgálják.
A program már a 0. nappal kezdetét vette, amikor a szervezők és önkénteseink (akiknek ezúton is köszönjük a segítséget) felépítették a helyszínt. Bár a színpad és az árnyékoló ponyvák felállítása még másnapra is adott feladatot, minden időben elkészült a hivatalos program kezdetére.
A találkozó első napja a “Közösségszervezés Magyarországon” című beszélgetéssel indult, amelyet Giczey Péter moderált. Bálint Mónika, a CKA ügyvezető igazgatója a szervezet beavatkozási lehetőségeiről, projektjeiről és kapcsolati háló építéséről beszélt, míg Móra Veronika az Ökotárs Alapítvány közösségszervezői programját mutatta be. Molnár Ágnes a debreceni Alternatív Közösségek Egyesületéről, Aradi Fanni pedig a Józsefvárosi Részvételi Iroda működéséről és közösségszervezői tapasztalatairól mesélt.
A találkozó első napján a CKA különböző tevékenységi területeiről, kampányairól és a civilekkel való összekapcsolódási lehetőségekről is szó esett, öt tematikus helyszínen. A résztvevők kis csoportokban vándorolva ismerkedhettek meg a Víz Koalíció és az EgyszerGYEREk kampánnyal, a CKA hálózatépítési folyamatával és Civil sétákkal, képzési programokkal és a Helyi Demokrácia Műhely programmal.
A jövőre vonatkozó témák között a civilek és önkormányzatok együttműködési lehetőségeiről, választási anomáliákról és a civil őrkutya szerepről beszélgettünk. Az esti program kocsmakvízzel és kötetlen ismerkedéssel folytatódott.
A találkozó második és harmadik napján a krízishelyzetek kezelésére fókuszáló tréningek zajlottak, melyek során a résztvevők hat tréningelemmel ismerkedhettek meg. A krízis fogalmától kezdve a kilábalási lehetőségekig minden fontos témát átbeszéltünk, az Organizing in Times of Crisis projekt keretében kifejlesztett tananyag segítségével, amelynek részletes bemutatása is megtörtént.
Csütörtökön és pénteken a CKA állampolgári részvételt erősítő programjáról volt szó, amely idén a Részvétel Hónapja keretében valósul meg, célja pedig a helyi civil közösségek bevonása. Az esti program a Víz Koalíció szervezőivel és egy rögtönzött kertmozival folytatódott, ahol Szendőfi Balázs “Volt egyszer egy vadvízország” című filmjét vetítettük.
Szombaton a CKA hálózati kapcsolatairól és az egyéves közösségszervező programról esett szó. Három végzett gyakornok osztotta meg tapasztalatait, és bemutatták eredményeiket. Közösen gondolkodtunk a hálózat működéséről, és előrehaladott állapotba került egy SZMSZ-féleségünk. Vacsora után ünneplés következett, amely a találkozásokra, a civil választási sikerekre és a CKA Hálózat névadására is vonatkozott. Az eddig leginkább CKA hálózatként emlegetett kapcsolati tömörülésünk mostantól CKA Hálózat néven folytatja tovább működését 🙂
Vasárnap egy újabb tréninggel kezdtünk, amely a remény alapú kommunikációra, azaz a Hope based tréningre épült. Vendégül láttuk Arun Chaudhary amerikai kommunikációs szakértőt is, akinek tapasztalatait közösen hallgattuk meg.
A találkozó bővelkedett programokban, és ahogy mindig, most is kiderült, hogy még jobb lenne, ha hosszabban is együtt tudnánk lenni. A hangulatot az egymás felé való nyitottság, egymásra hangolódás, pozitív, támogató légkör jellemezte, ezzel ismét erősődtek a kötelékeink.
Bár egy ilyen nagy eseményt szervezni nem könnyű, a több mint 80 fős társaságból mindig akadtak önkéntesek, akik segítettek a zökkenőmentes lebonyolításban.
Az év leginkább várt eseménye után köszönjük a résztvevőknek és segítőknek a hozzájárulásukat, és várjuk, hogy némi pihenő után kezdődjön a további közös munka. Azoknak pedig, akik most nem tudtak eljönni, üzenjük: hogy jövőre már most számítunk rájuk is.
Az OTC projekt, a Közösségszervezők Országos Találkozója az Európai Unió támogatásával valósult meg.