12 07

Közösségszervezők Országos Találkozója 2024

Mi tör­tént Kun­bá­bony­ban?

A Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vány idén már VII. alka­lom­mal ren­dez­te meg a Közös­ség­szer­ve­zők Orszá­gos Talál­ko­zó­ját a Kun­bá­bo­nyi Kép­zé­si Köz­pont­ban júli­us 4–7. között.

Az év egyik leg­fon­to­sabb ese­mé­nyé­re hete­kig készül­tünk, hogy szí­nes, hasz­nos, szó­ra­koz­ta­tó és gör­dü­lé­keny prog­ra­mo­kat szer­vez­zünk, melyek min­den bará­tunk, kol­lé­gánk és part­ne­rünk örö­mét szolgálják.

A prog­ram már a 0. nap­pal kez­de­tét vet­te, ami­kor a szer­ve­zők és önkén­te­se­ink (akik­nek ezúton is köszön­jük a segít­sé­get) fel­épí­tet­ték a hely­színt. Bár a szín­pad és az árnyé­ko­ló pony­vák fel­ál­lí­tá­sa még más­nap­ra is adott fel­ada­tot, min­den idő­ben elké­szült a hiva­ta­los prog­ram kezdetére.

A talál­ko­zó első nap­ja a “Közös­ség­szer­ve­zés Magyar­or­szá­gon” című beszél­ge­tés­sel indult, ame­lyet Giczey Péter mode­rált. Bálint Móni­ka, a CKA ügy­ve­ze­tő igaz­ga­tó­ja a szer­ve­zet beavat­ko­zá­si lehe­tő­sé­ge­i­ről, pro­jekt­je­i­ről és kap­cso­la­ti háló épí­té­sé­ről beszélt, míg Móra Vero­ni­ka az Öko­társ Ala­pít­vány közös­ség­szer­ve­zői prog­ram­ját mutat­ta be. Mol­nár Ágnes a deb­re­ce­ni Alter­na­tív Közös­sé­gek Egye­sü­le­té­ről, Ara­di Fan­ni pedig a József­vá­ro­si Rész­vé­te­li Iro­da műkö­dé­sé­ről és közös­ség­szer­ve­zői tapasz­ta­la­ta­i­ról mesélt.

A talál­ko­zó első nap­ján a CKA külön­bö­ző tevé­keny­sé­gi terü­le­te­i­ről, kam­pá­nya­i­ról és a civi­lek­kel való össze­kap­cso­ló­dá­si lehe­tő­sé­gek­ről is szó esett, öt tema­ti­kus hely­szí­nen. A részt­ve­vők kis cso­por­tok­ban ván­do­rol­va ismer­ked­het­tek meg a Víz Koa­lí­ció és az Egy­szer­GYE­REk kam­pánnyal, a CKA háló­zat­épí­té­si folya­ma­tá­val és Civil séták­kal, kép­zé­si prog­ra­mok­kal és a Helyi Demok­rá­cia Műhely programmal.

A jövő­re vonat­ko­zó témák között a civi­lek és önkor­mány­za­tok együtt­mű­kö­dé­si lehe­tő­sé­ge­i­ről, válasz­tá­si ano­má­li­ák­ról és a civil őrku­tya sze­rep­ről beszél­get­tünk. Az esti prog­ram kocs­mak­víz­zel és kötet­len ismer­ke­dés­sel folytatódott.

A talál­ko­zó máso­dik és har­ma­dik nap­ján a krí­zis­hely­ze­tek keze­lé­sé­re fókusz­á­ló tré­nin­gek zaj­lot­tak, melyek során a részt­ve­vők hat tré­ning­elem­mel ismer­ked­het­tek meg. A krí­zis fogal­má­tól kezd­ve a kilá­ba­lá­si lehe­tő­sé­ge­kig min­den fon­tos témát átbe­szél­tünk, az Orga­ni­zing in Times of Cris­is pro­jekt kere­té­ben kifej­lesz­tett tan­anyag segít­sé­gé­vel, amely­nek rész­le­tes bemu­ta­tá­sa is megtörtént.

Csü­tör­tö­kön és pén­te­ken a CKA állam­pol­gá­ri rész­vé­telt erő­sí­tő prog­ram­já­ról volt szó, amely idén a Rész­vé­tel Hónap­ja kere­té­ben való­sul meg, cél­ja pedig a helyi civil közös­sé­gek bevo­ná­sa. Az esti prog­ram a Víz Koa­lí­ció szer­ve­ző­i­vel és egy rög­tön­zött kert­mo­zi­val foly­ta­tó­dott, ahol Szen­dő­fi Balázs “Volt egy­szer egy vad­víz­or­szág” című film­jét vetítettük.

Szom­ba­ton a CKA háló­za­ti kap­cso­la­ta­i­ról és az egy­éves közös­ség­szer­ve­ző prog­ram­ról esett szó. Három vég­zett gya­kor­nok osz­tot­ta meg tapasz­ta­la­ta­it, és bemu­tat­ták ered­mé­nye­i­ket. Közö­sen gon­dol­kod­tunk a háló­zat műkö­dé­sé­ről, és elő­re­ha­la­dott álla­pot­ba került egy SZMSZ-féle­sé­günk. Vacso­ra után ünnep­lés követ­ke­zett, amely a talál­ko­zá­sok­ra, a civil válasz­tá­si sike­rek­re és a CKA Háló­zat név­adá­sá­ra is vonat­ko­zott. Az eddig leg­in­kább CKA háló­zat­ként emle­ge­tett kap­cso­la­ti tömö­rü­lé­sünk mos­tan­tól CKA Háló­zat néven foly­tat­ja tovább működését 🙂

Vasár­nap egy újabb tré­ning­gel kezd­tünk, amely a remény ala­pú kom­mu­ni­ká­ci­ó­ra, azaz a Hope bas­ed tré­ning­re épült. Ven­dé­gül lát­tuk Arun Cha­ud­hary ame­ri­kai kom­mu­ni­ká­ci­ós szak­ér­tőt is, aki­nek tapasz­ta­la­ta­it közö­sen hall­gat­tuk meg.

A talál­ko­zó bővel­ke­dett prog­ra­mok­ban, és ahogy min­dig, most is kide­rült, hogy még jobb len­ne, ha hosszab­ban is együtt tud­nánk len­ni. A han­gu­la­tot az egy­más felé való nyi­tott­ság, egy­más­ra han­go­ló­dás, pozi­tív, támo­ga­tó lég­kör jel­le­mez­te, ezzel ismét erősőd­tek a kötelékeink.

Bár egy ilyen nagy ese­ményt szer­vez­ni nem könnyű, a több mint 80 fős tár­sa­ság­ból min­dig akad­tak önkén­te­sek, akik segí­tet­tek a zök­ke­nő­men­tes lebonyolításban.

Az év leg­in­kább várt ese­mé­nye után köszön­jük a részt­ve­vők­nek és segí­tők­nek a hoz­zá­já­ru­lá­su­kat, és vár­juk, hogy némi pihe­nő után kez­dőd­jön a továb­bi közös mun­ka. Azok­nak pedig, akik most nem tud­tak eljön­ni, üzen­jük:  hogy jövő­re már most szá­mí­tunk rájuk is.

Az OTC pro­jekt, a Közös­ség­szer­ve­zők Orszá­gos Talál­ko­zó­ja az Euró­pai Unió támo­ga­tá­sá­val való­sult meg.