Krétai tanulmányút – 2023
A Civil Kollégium Alapítvány 2022-ben Erasmus+ akkreditált szervezett lett, így az idén benyújtott felnőtt tanulási szektort érintő KA1 mobilitási pályázat segítségével lehetőségünk nyílt külföldi tanulmányutak szervezésére dolgozóink, oktatóink és önkénteseink számára.
Első “mobilitás-utunk” Görögországba, Kréta szigetére vezetett, ahol 17 fős magyar csapatunk belga és brit csoporttagokkal együtt vett részt egy 5 napos tréningen.
A trénerünk Dr. Markos Perrakis PhD pszichológus, a Fractality Organisational Development & Training Services (https://fractality.gr) humántőke fejlesztési és képzési szakértője volt, a képzés címe és témája pedig „Appreciative Leadership” – Unleashing Positive Energy and Enabling Collective Commitment.
Az ötnapos tréning a résztvevő országos közösségszervezőink, mentoraink és támogatott civil szervezeteink közösségi vezetőinek adott az elméleti ismeretek mellett hasznos gyakorlati útmutatást a támogató, elismerő és értékelő vezetői attitűd kialakításához és gyakorlatához.
Markostól megtudtuk, hogy egy csoport identitásának megteremtésében és megerősítésében mennyire fontos az értékelő, pozitív kérdezés szerepe, amely egyben az értékelő vezetői attitűd alapja, és ebben mindjárt sok hasonlóságot is találtunk az általunk alkalmazott és szintén kiemelten fontosnak tartott „kapcsolatépítő beszélgetésekkel”. De ezen túl is rengeteg ismeretet és tapasztalatot szereztünk az elismerő vezetői attitűd kialakításához szükséges eszközökről és azok optimális használatáról, tanultunk az érdekérvényesítés szükségességéről és hatásmechanizmusáról, a felfedezés/álom/tervezés/tanulás köreiről (4D kör), a munkatársak kiválasztásának folyamatáról és szempontjairól, a szervezethez és a közösséghez való pozitív hozzáállás fejlesztésének lehetőségeiről.
Az elsajátított módszereket páros és kiscsoportos foglalkozások segítségével ültettük át a gyakorlatba, miközben nemcsak önmagunkról szereztünk új tapasztalatokat, de a csoportunk tagjait is jobban megismertük. A játékos gyakorlatok segítségével elképzeltünk egy „ideális világot”, majd hozzáterveztük azokat a lépéseket és akciókat, amelyek elvezethetnek a megvalósulásához, miközben sokat tanultunk egymástól is, bepillantást nyerve nemcsak a magyar, de a belga és brit csoporttársaink gondolkodásába, világlátásába, elképzeléseibe is.
A tréningnek ezek a közös élményei voltak talán a legmeghatározóbbak mindannyiunk számára, mert a rengeteg tanulság mellett számos örömteli és megható pillanatot is szereztek a résztvevőknek.
Persze nemcsak képeztük magunkat, hiszen a szállásunk és a képzési helyszín is Platanias városka egyik csodás, tengerparti szállodájában volt. Így a képzések közötti szabadidőnket és az estéket is jó társaságban, csapatépítéssel töltöttük, kihasználva a tengerpart és az októberi nyár nyújtotta lehetőségeket.
A képzésnek része volt két kirándulás is. Az egyik alkalommal Platanias városka második világháborús katakombáiban jártunk, ahová a német csapatok elől menekültek az akkori falucska lakói, hogy partizánakciókkal harcoljanak a megszállók ellen. A barlangrendszert a település legmagasabb pontján álló Dimitrios-templom alatt ásták ki, ahonnan ma pazar kilátás nyílik a nyaralóvárosra és a tengerre.
Egy másik délután a Krétai Botanikus Parkba látogattunk el. A 20 hektáros parkban 700 méteres szint megmászásával járhattuk be a tengertől mindössze 16 kilométerre közel 2000 méter magas hegyek között kanyargó, 2,5 kilométeres ösvényt. A 2003-ban egy tűzvész által szinte teljesen leégett hegyoldalon az elmúlt 20 évben buja oázis létesült, a terület sajátos mikroklímájának köszönhetően egymástól alig pár tíz méternyire a világ különböző éghajlati övezeteire jellemző növényzettel.
Hazafelé megálltunk még egy sziklatemplom melletti kolostornál és megcsodáltuk a világ legöregebb olajfáját is, amelyik Kréta szigetén, Ano Vouves faluban áll legalább 3, de lehet hogy már 5 ezer éve, és a mai napig terem. Ennél szimbolikusabb képpel nem is zárhatnánk a beszámolónkat!
Az Erasmus+ akkreditációnknak köszönhetően a jövőben további mobilitási képzésekre is jelentkezhetnek majd a támogatott szervezeteink munkatársai, közösségszervezői és önkéntesei, amelyekről szintén beszámolunk.
Köszönjük az Európai Unió Erasmus+ Tanulói Mobilitás és a Tempus Közalapítvány támogatását!
„Olyan igazságos, zöld és demokratikus országban akarunk élni, ahol a polgárok és szervezeteik kiállnak a közös érdekeikért és fenntartható megoldásokat találnak az életminőségük javítására.”
A Civil Kollégium Alapítvány 1994 óta közösségek létrehozásán és megerősítésén dolgozik, cselekvő állampolgárokat képez, felruházza őket a változtatás képességével. Képezzük, mentoráljuk, szakmailag és — lehetőségeinkhez mérten — anyagilag támogatjuk az állampolgári szerveződéseket, amelyek helyi és esélyegyenlőségi ügyek mentén jönnek létre. Az általunk támogatott közösségek sikerei jól mutatják: az élet bármely területén elérhető változás!
Ha biztosítani szeretnéd, hogy a Civil Kollégium Alapítvány a jövőben is segíthesse az önszerveződő közösségeket, kérjük támogasd munkánkat!