Az Organizing in Times of Crisis projekt keretében került sor 2024. február közepén egy nemzetközi tréningre, Katowicében.
A projekt 7 szervezet együttműködésével valósult meg és a végéhez közeledik, támogatója az Európai Unió, az Erasmus+ program keretében.
Lengyel, szerb és szlovák kollégákon kívül Nagy-Britanniából is jött egy csapat, Coventry-ből, a Grapevine civil szervezettől.

Bennünk is gyakran felmerült régebben, hogy vajon mi közös lehet ilyen különböző országokban a közösségszervezésben, a civil munkában, de az Erasmus+ projektek során megtapasztaltuk hogy rengeteg közös pont van és hatalmas tanulási lehetőség egymástól.

Brit kollégáink is erre a következtetésre jutottak, és ezt nagyon meggyőzően meg is fogalmazták egy bejegyzésben, amelyet az alábbi linken olvashatunk eredetiben, szerzője Siân JessicaLewis
A lentiekben egy rövidített hozzávetőleges fordítást is közlünk, és köszönjük a Grapevine szervezőinek hogy velünk dolgoztak, tanultak Katowicében, erősítve bennünk is az érzést, hogy vannak társaink a határokon túl is.
Íme a bejegyzés fordítása:
Ez a heti jegyzet egy nagyobb blogsorozat kezdete, amely az én és a Grapevine szervezőcsapat többi tagjának tapasztalataira reflektál amelyeket a „Szervezés a válság alatt” tréningen, Katowicében, Lengyelországban 2024 februárjábangyűjtöttek.
Szeretnék köszönetet mondani a The Common ThingFoundation– nek és a Community Organizers Ltd.-nek, hogy lehetőséget biztosítottak néhány Grapevine Szervezőnek, hogy bekapcsolódjanak ebbe a programba.
„A közösségszervezők szobájában ülni varázslat. Mindenki tudta, miről beszélsz.” – Melissa, Grapevine.

Szervezőként az a dolgunk, hogy segítsünk olyan vezetőket felépíteni a közösségeken belül, akik képesek cselekedni és rendszerszintű változtatásokat elérni. Mobilizálókként, edzőként és stratégiai útmutatóként működünk. A munka jellegéből adódóan mindig bekapcsolt állapotban kell lennünk – még akkor is, ha hagyjuk, hogy mások vezessenek, folyamatosan a tanulásra, a reflexióra és a növekedésre gondolunk.
Ez egy nagyszerű álláspont, de az egyik legfontosabb gondolatom a „Szervezés a válság alatt” konferencián az, hogy feltétlenül szükség van arra, hogy teret adjunk a szervezőknek az összejövetelre és a tanulás megosztására. Egy tér a kihívások megosztására, a közös pontok megtalálására és egymás támogatására. Egy hely, ahol nem kell csúcsformában lenni, hanem meg lehet osztani a sebezhetőséget és kérdéseket lehet feltenni.
A szervezés éppúgy a saját fejlődésedről szól, mint a csapatokéról a helyszínen. Az elkövetkező hetekben a Grapevine csapatával összegyűjtjük a „Szervezés a válság alatt” tréningen eltöltött időkből származó tanulságokat.
Célunk, hogy mélyebben ássunk bele a következő témákba:
1. A közösségszervezés gyakori téma, és működik. A konferencián való részvétel előtt a Grapevine szervezői közül néhányan aggódtak, hogy nem lesznek közös szervezési témáink. Ki gondolná meg, hogy Lengyelországban ugyanazok a kihívások a szervezésben, mint Magyarországon? Vagy hogy az Egyesült Királyság párhuzamot mutat Szerbiával? Igaz, hogy nem minden ország szerveződött ugyanarra a kérdésre, de nem számított, hogy a szervezési problémáink különböztek, mert a módszertan és a gyakorlat ugyanaz maradt. A hatalom áthelyezése szervezésen és mozgósításon keresztül a rendszerek kihívása és megváltoztatása érdekében.
2. A kérdések nemzetköziek. Zöldterületek, éghajlat, nők jogai… igazán érdekes hasonlóságokat láttunk munkánk és más európai munkák között. Bár a rendszerek eltérőek lehetnek, egyértelmű volt a szervezett közösség iránti igény. A szervezés túllép a földrajzi határokon. Magyarország, Szerbia, Szlovákia, Lengyelország és az Egyesült Királyság egyaránt jelen volt és megosztotta tudását, ötleteit és szakértelmét. Lenyűgöző volt!
3. Eszközök és erőforrások: jólét, nyilvános narratíva, konfliktus kereke stb. Némelyik ugyanaz volt, de volt, amelyik más volt, és izgatottan vártuk, hogy mélyebben ássunk bele a szervezési gyakorlatokba és eszközökbe. Csapatunk rengeteg tanulást és erőforrást merített ebből az utazásból. Reméljük, hogy munkánk során tovább kutathatjuk őket, és megoszthatjuk őket Coventryben és Warwickshire-benélő közösségeinkkel is.
4. A szervezésben fontos a struktúra. Csapatunk sokat tanult a nemzeti kampányok felépítéséről. Hogyan néz ki a mindennapokban, és hogyan valósítja meg azokat a folyamatokat, amelyek támogathatják a nagyszabású mozgósítást? Barátaink a The Common Thing Alapítványnál megosztották egymással a nagyobb léptékű mozgósítás kézzelfogható és mérhető módjait, és reméljük, hogy tanulunk és gyakorlatba is ültetünk ebből a csodálatos munkából.
5. Mindannyiunknak van mit megosztanunk. A szervezés gyönyörű dolog, mert örökre változik és fejlődik, ahogy a szervezők, kampányolók és aktivisták formálják saját tudásukat és fejlődésüket. Egyetlen szervezés sem egyforma, és nem is lenne sikeres, ha az lenne. A terem tele van szervezőkkel, akik a közelmúltbeli helyi politikai aktivizmustól a nagyszabású országos szervezésig 10 éve készültségben vannak – Katowice a múlt héten tele volt szenvedéllyel, energiával és szakértelemmel.
Egyetlen kérdés sem volt érdektelen, és egyetlen kihívás sem volt túl kicsi. Mindenkinek egyenlő helye volt a tanulásban és a növekedésben.
6. A szőlő varázsa. Csapatként azon gondolkodunk, hogyan szervezzük tovább a „Szőlő útját” – kedvességgel, empátiávalés hozzáférhetőséggel. Hihetetlenül büszkék voltunk arra, hogy megosztottuk munkánkat, gondolatainkat és energiánkat fantasztikus szervezőkkel Európa-szerte. Energikusan és inspiráltan távoztunk, és reméljük, hogy továbbra is építhetünk az ebből a tapasztalatból származó lenyűgöző tudásra.
