
„Az Oltass, hogy élhess kampány azért mondható nagyon sikeresnek, mert eddig soha nem látott hatalmas roma összefogást hozott össze.” — vallja Balogh Fruzsina közösségszervezőnk, akit idén a TASZ Szabad-díjára jelöltek.
Fruzsina az „Oltass, hogy élhess” kampány képviselőjeként lett a Társaság az Szabadságjogokért 2019-ben megalapított díjára jelölve. Megkértük, hogy mesélje el, hogyan született, milyen közösségszervező eszközöket használtak ő és kolléganője, Bitó- Balogh Zsanett a kampány során.

Balogh Fruzsina: „A Civil Kollégium Alapítványban egy olyan erős, és igazságos magyar társadalomért dolgozunk, amiben a helyi közösségek képesek a közös cselekvésre, értékeik megvédésére, érdekeik képviseletére, és arra, hogy maguk hozzák meg a róluk szóló döntéseket. A szervezetünkben munkacsoportokban dolgozunk és én a Roma munkacsoportot képviselem.Az országos roma ügyeken, ketten a munkatársammal, Bitó-Balogh Zsanettel tevékenykedünk, így 2020 január óta számos kampányt vittünk sikerre. Ilyen például a Még 1 falat kampány, az Infó kampány + Eselyradar, Esélyt a gyógyulásra.
A covid időszak mindenki számára nagyon nehéz volt, így nekünk közösségszervezőknek még inkább, hiszen munkánk legfontosabb eleme, a terepmunka, a személyes találkozások, beszélgetések. 2020 márciusában, mikor beütött a covid, szervezetünk feladta azt az elvét, hogy nem folytat karitatív tevékenységet, látva a nehéz sorsú embereket, családokat, így az aHanggal és az Esély Labor Egyesülettel közösen elindítottuk a Még 1 falat kampányt, aminek a lényege az volt, hogy tartós élelmiszert, vitaminokat és tisztítószert tudjunk adományozni a rászorulóknak. Ehhez velünk kapcsolatban lévő közösségszervezőket kerestünk meg, hogy azon a településen ahol dolgoznak, segítsenek szétosztani több körben az adományokat. Közel 33 millió forintot (!) két körben gyűjtöttünk, és így nagyon sok családot tudtunk segíteni! Azt gondolom, ez hatalmas teljesítmény volt, hiszen ez mind magánadományokból gyűlt össze. Itt rájöttünk arra, hogy közös erőfeszítésnek igenis van eredménye!

Az adományosztás után Zsanettel és a Civil Tanács Egyesülettel közösen szerveztünk egy országos találkozót, az Országos Roma Önkormányzat épületében, ahova 16 megyéből érkezetek közösségszervezők. Egy napos műhely munka után arra jutottunk, hogy a szegregátumoknak az adományosztás mellett a másik legnagyobb segítség az információnyújtás. Ekkor közösen összefogva kb. 60 településen kezdtek el a szervezők dolgozni azért, hogy a helyi fontos információkat összegyűjtsék. Ezeket az információkat plakátokra és szórólapokra nyomtattuk, majd eljuttattuk a helyi szervezőkhöz. Hogy milyen információkat? Gondolok itt arra, hol található a népkonyha, hogyan kérhetnek az idősek segítséget, hol működik az orvosi ügyelet, hol vannak ügyeletes gyógyszertárak, és természetesen az általános covid szabályok. Mindemellett létrehoztunk egy weboldalt, az eselyradar.hu‑t, ahova ezeket az összegyűjtött információkat, feltöltöttük, így ezek online is bármikor elérhetővé váltak.
A plakát ragasztás és a szórólap osztás közben rengeteg visszajelzést kaptunk a családok részéről, arról, hogy ebben az időszakban mi okoz nekik problémát. Az egyik megbeszélés során kedves kolleganőm Zsanett jelezte, hogy a Nagykállóban élő romaságnak az egyik legnehezebb az, hogy a kórházi ellátásra szoruló betegeket hazaküldik férőhely hiányra hivatkozva, egy adag recepttel, aminek a kiváltása, nagyon nehéz számukra. Ekkor kiszámoltuk, hogy egy fő gyógyulásáig a favipiravir és a vitaminok kb. 20 ezer forintba kerülnek. Ez egy öt tagú családra nagy terhet ró. Akkor úgy döntöttünk, hogy elindítjuk az aHangon az Esélyt a Gyógyulásra petíciónkat, amiben arra kérjük dr. Kásler Miklóst, hogy ezt a gyógyszer csomagot a rászorulók számára tegye ingyenessé . A petíciót összesen közel 7 ezren írták alá online és offline, amit közösen a roma szervezőinkkel átadtunk a minisztériumnak. Ennek hatására pár héten belül bejelentetté, hogy a favpiravir 1 forint lett.

Ekkor jelentek meg a covid elleni vakcinák, amelyek csak online regisztrációval voltak elérhetőek.
És ennek köszönhetően kezdődött igazán az Oltass, hogy élhess kampányunk Bitó-Balogh Zsanett és Kadét Ernő a Romasajtó Központ vezetője ötlete alapján.
Ez a kampány azért mondható nagyon sikeresnek, mert eddig soha nem látott hatalmas roma összefogást hozott össze. Egy koalícióban kezdett el dolgozni az ügy érdekében az ORÖ, CKA, aHang, Civil Tanács Egyesület, 1Mo kezdeményezés, a RSK, a RomNet és a Dikh TV. Szinte minden döntés egyhangúan jött létre, mindenki egyetértett a feladatok megosztásában, egyértelmű volt, hogy ki miért felelt. Munkacsoportokra osztódva dolgoztunk. Voltak akik terepen voltak, voltak akik a kommunikációért feleltek, és voltunk mi, akik a terepre küldött aktivisták képzéséért feleltünk.
És hogy miért volt ez nagyon fontos?
Azért, mert féltünk attól, hogy megint a cigányság lesz a bűnbak, hogy miattuk nem sikerül az országnak elérnie a nyájimmunitást. Hiszen a nagyon szegény településeken élőknek a napi élelmet is nehéz megoldani, nem hogy internet kapcsolatot tudjanak fenntartani, vagy okos eszközt. Sokan vannak ezeken a település részeken, akiknek még email címe sincs. És mint tudjuk, a regisztráció mind ezekhez volt kötött.
Féltünk attól, hogy a covidnak a legkiszolgáltatottabbjaik kerülnek legutoljára hozzá a védőoltáshoz, ezért tartottuk fontosnak a regisztrációk segítését. Ennek érdekében fontos volt a terepre menő aktivisták képzése, ami tartalmazta a regisztrációs felület kezelését, az email cím létrehozását, illetve egészségügyi szakember által átadott információkat a vakcinákról a tévhitek és a közösségi médiában megjelent félrevezető hírek megszüntetésére. Így három hét kampány után összesen 13.428 regisztrációt segítettünk elő.
Még egyszer szeretném megköszönni a rengeteg munkát minden munkatársamnak, koalíciós partnereinknek, azoknak az aktivistáknak, akik a saját egészségüket kockáztatva segítettek a szegregátumokban.”
A közönségszavazás elindult, reméljük, sokan támogatjátok majd Fruzsinát, azt a hatalmas munkát, amit ő és a kampány ötletgazdája, Bitó-Balogh Zsanett, valamint a társszervezetek és önkéteseik véghezvittek. Büszkék vagyunk Fruzsira és Zsanettre!