2023. március 20. Battyhány tér
“A rendszerben lévő tiszta víz negyede a semmibe vész itthon az elöregedett csőhálózat jelenlegi állapota miatt” — hangzott el a 2023. év Víz Hete nyitóeseményén!
„Jövőt a vizeknek! – Vizet a jövőnek!” — a Víz Koalíció idei szlogenje sokszor elhangzott a Víz Hete nyitó eseményén. Mindezzel arra utalva, hogy miközben nélkülözhetetlen a víz a mindennapi életünkben, s egyben jövőnk záloga, mégis milyen kevés figyelmet fordítunk rá.
A Civil Kollégium Alapítvány közösségszervezői által életre hívott kezdeményezés, az egyedülálló módon vizes szakembereket, önkormányzati szereplőket és környezetvédő, illetve helyi civil csoportokat tömörítő Víz Koalíció célja, hogy feltérképezze a magyarországi vízhelyzetet, és küzdjön a biztonságos ívóvízellátásért. A Víz Világnapja köré épített programsorozattal is a hazai víziközmű szolgáltatás és vízbázisvédelem fontosságára, és fenntarthatóságának hiányosságaira kívánják felhívni a figyelmet.
A megnyitón Szulovszky István — a Víz Koalíció egyik alapítója, a Szentendrei Civil Kotta Egyesület elnöke elmondta: a szövetségben végzett közös munka ébresztette rá arra, hogy a probléma nem az, amit eddig látott! “Ez már régen nem helyi sajátosság, hanem rendszerszintű probléma. A Vízügy mindannyiunk közös ügye!” ‑emelte ki a közösségszervező miközben “leleplezték” a lajtos kocsit, mellyel nemcsak az ivóvízhiányt szerették volna szimbolizálni, hanem azt a tetemes vízveszteséget is, amely elfolyik a rossz hálózatok miatt.
Hardi Péter, Pomáz alpolgármestere szerint hiába van víz, ha folyamatosan az a kérdés: eljut‑e az otthonainkba? Pomázon még az 50-es években épült ki az ivóvízhálózat. Akkor helyi polgárok adtak pénzt korábban a régi hálózat bővítésére, felújítására. Pár évvel ezelőtt azonban az állam átvette, „einstandolta” a víziközmű vagyont, de azóta sem kaptak cserébe a helyiek semmit. Pontosabban kaptak: csőtörést és vízhiányt a karbantartás helyett. Pomázon az elmúlt években minden hétre jutott egy csőtörés. Komoly aggodalom, hogy ez napi szintű problémává válhat a településen.
Pár évtizeden belül nem lesz szakember, aki elvégzi a csővezetékek cseréjét! — festette le a drámai jövőt Kecskés Károly, a Fővárosi Vízművek Zrt. Munkahelyi Szakszervezetének az elnöke. A fiatalok nem jönnek el dolgozni az energia ágazat legalacsonyabban jövedelmező ágába, a korfa pedig nagyon magas. Az idősebbek hamarosan nyugdíjba mennek, így olyan szaki sem lesz, aki tanítani tudná a jövő nemzedékét. Folyamatosan düh és indulat zúdul a vízművekre, a vizes dolgozókra. Azokra a munkás emberekre, akik télen nyáron, fagyban és forróságban is igyekeznek helytállni, bontanak, szerelnek sokszor megalázó körülmények között.
Bálint Mónika, a Civil Kollégium Alapítvány ügyvezető igazgatója az alulról jövő kezdeményezések erejéről beszélt. A civil érdekérvényesítés sohasem egy emberről szól, hanem a közösségről. Sosem az egyén boldogulását szolgálja, hanem a közjóért cselekszik. A változás érdekében szerveződni kell! — tanácsolta mindenkinek.