09 02

Zuglói World Café – Közösen a jobb Zuglóért

Zuglói World Café – Közösen a jobb Zuglóért

2025. janu­ár 14-én az AZTA Közös­sé­gi Ház­ban lezaj­lott az első, civi­lek által szer­ve­zett World Café jel­le­gű ankét, amely a közös gon­dol­ko­dást és pár­be­szé­det állí­tot­ta közép­pont­ba. Az ese­mény bebi­zo­nyí­tot­ta, hogy a lakos­sá­gi bevo­nás a fej­lő­dés alap­ja lehet Zuglóban.

Hogyan született az ötlet?

A 2024-es önkor­mány­za­ti kam­pány „Tegyük rend­be Zug­lót!” szlo­gen­je ins­pi­rál­ta a civil közös­sé­ge­ket, hogy aktí­van részt vegye­nek a város­részt érin­tő kér­dé­sek­ben. A Zug­lói Civil Ankét a Civil Kol­lé­gi­um Ala­pít­vány októ­be­ri Rész­vé­tel Hónap­ja kere­té­ben egy fóru­mot szer­ve­zett, ahol a fris­sen beik­ta­tott pol­gár­mes­ter, Rózsa And­rás, és Had­há­zy Ákos ország­gyű­lé­si kép­vi­se­lő is jelen volt. Bár az ese­mény eltért az ere­de­ti ter­vek­től, a részt­ve­vők pozi­tív vissza­jel­zé­sei meg­erő­sí­tet­ték a szer­ve­ző­ket: szük­ség van ilyen beszél­ge­té­sek­re. Ezt köve­tő­en a zug­ló­i­ak részt vet­tek a CKA Rész­vé­te­li Évkör Műhe­lyén, amely  helyi köz­élet éves rit­mu­sát követ­ve segít  abban, hogy a pol­gá­rok aktí­van részt vehes­se­nek a helyi dön­tés­ho­za­tal­ban. Fon­tos a szer­ve­ze­tek szá­má­ra, hogy a modell cik­li­kus épít­ke­zést kínál, ezál­tal fenn­tart­ha­tó­vá teszi a közös­sé­gi műkö­dést, ráadá­sul a kép­zés mel­lett men­to­rá­lá­si lehe­tő­sé­get is nyer­tek a CKA-nál.  Ennek foly­ta­tá­sa­ként indult az év ele­ji World Café program.

Mi történt az eseményen?

A World Café mód­szer­tan lehe­tő­sé­get adott arra, hogy min­den részt­ve­vő kife­jez­hes­se véle­mé­nyét, és közö­sen keres­sünk meg­ol­dá­so­kat a város­részt érin­tő kérdésekre.

A prog­ram menete:

  • Hat elő­re meg­ha­tá­ro­zott téma­kör­ből a részt­ve­vők sza­va­zás­sal négyet válasz­tot­tak ki.
  • Az asz­ta­lok­nál kis cso­por­tok­ban zaj­lot­tak a beszél­ge­té­sek két kör­ben, 30–30 percig.
  • Az asz­tal­gaz­dák jegy­ze­tel­ték az elhang­zot­ta­kat, és össze­fog­lal­ták az eredményeket.

Témák:

  1. Kap­cso­lat­tar­tás a poli­ti­ku­sok és intéz­mé­nyek között
  2. Lakos­sá­gi rész­vé­tel a döntéshozatalban
  3. Zöld­te­rü­le­tek fenn­tar­tá­sa és fejlesztése
  4. Par­ko­lás és kerék­pár­tá­ro­lás a lakótelepeken

Az ese­mény végén a részt­ve­vők meg­oszt­hat­ták ész­re­vé­te­le­i­ket, javas­la­ta­i­kat, vala­mint továb­bi hoz­zá­szó­lás­ra, véle­mény­nyil­vá­ní­tás­ra nyílt lehe­tő­ség a Face­book-olda­lun­kon. Kér­dé­sek, javas­la­tok, néha fel­aján­lá­sok nagy szám­ban érkez­tek. Ennek a mód­szer­nek az a lénye­ge, hogy min­den­ki szó­hoz jut, min­den­ki meg­hall­gat máso­kat, ins­pi­rál­juk egymást.

Miért volt fontos ez az ankét?

Az ese­mény cél­ja a közös­sé­gi rész­vé­tel erő­sí­té­se és az ötle­tek sza­bad meg­osz­tá­sa volt. Az ilyen programok:

  • Lehe­tő­sé­get adnak a lako­sok­nak, hogy meg­hall­gas­sák egy­mást és pár­be­szé­det folytassanak.
  • Segí­te­nek új kez­de­mé­nye­zé­se­ket elindítani.
  • Erő­sí­tik a közös­sé­gi össze­tar­to­zást és az együttműködést.

A szer­ve­zők nem ren­del­kez­nek saját cél­ki­tű­zé­sek­kel vagy konk­rét irány­vo­na­lak­kal: a lakos­ság szá­má­ra biz­to­sí­ta­nak teret, hogy meg­osszák ötle­te­i­ket, és akár közös pro­jek­te­ket indít­sa­nak el.