Néhány kivétől eltekintve átlag alatti vagy még annál is rosszabb az átláthatósági mutatója az agglomerációs települési önkormányzatoknak.
Szentendre (72,31%) közzétételi gyakorlata egyértelműen jónak mondható, míg Vecsés döntéshozatali átláthatósága értékelhetetlen (18,46%), de Üllő, Veresegyház és Verőce önkormányzati honlapja is elégtelen minősítést kapott e tekintetben. A többi, átlag alatt ( 62% alatti) teljesítő önkormányzat sem büszkélkedhet az elért eredményével, ami azt jelenti, hogy a legfontosabb közérdekű adatok nem vagy csak részben érhetőek el az adott település honlapján. (Göd 60.00%, Biatorbágy 52.31%, Páty 46.15%, Gyál 44.62%, Csobánka 40.98%, Nagymaros 40.00%, Diósd 33.33%, Nagytarcsa 32.31%)
Az átláthatósági minimumprogramot még a 2019-es választások előtt hirdette meg a K‑Monitor, az Átlátszó és a Transparency International Magyarország. Ez a Minimum! (http://ezaminimum.hu/) néven elindult kampány hat témában fogalmazta meg a helyi döntéshozatal átláthatóságának alapkövetelményeit, melyek egy része egyébiránt törvényben előírt kötelezettség.
A három szervezet a főváros és a nagyvárosok adatközzétételi gyakorlatát vizsgálta. Pest megyében működő 12 civil szervezet azonban olyan fontosnak tartotta a témát, hogy maguk kezdték el elemezni: mennyire lehet tájékozódni a helyi döntésekről a saját településükön.
Kik is Ők? 2020-ban a Civil Kollégium Alapítvány kezdeményezésével indult a “CKA Pest megyei Civil Térségi Hálózat”, amely mára már több mint 20 szerveződést foglal magában, és a megyehatáron is átnyúló tevékenységet folytat. Az együttműködés célja a tudás- és tapasztalatcsere valamint az erőforrások megosztása annak érdekében, hogy növekedjen a tagok hatékonysága. Segítségével képesek legyenek változásokat elérni a sokakat érintő közéleti problémákkal kapcsolatban akár helyben, akár megyei vagy országos szinten. A csoportok tevékenysége elsősorban helyi infrastruktúrával, környezetvédelemmel, kisebbségekkel és hátrányos helyzetű társadalmi rétegekkel foglalkozik.
Az “Ez a minimum!” átláthatósági programban a helyben működő civil szervezet végezte az értékelést, míg a másik település hasonló szervezete ellenőrizte azt. Az első vizsgálat novemberben zajlott, és az eredményeket kizárólag az önkormányzatok kapták meg, beleértve a polgármestert, a képviselőket és a jegyzőt is. A levélben táblázatos formában szerepelt az értékelés, kihangsúlyozva az esetleges hiányosságokat. Az önkormányzatok 2024 február végéig kaptak lehetőséget arra, hogy felülvizsgálják a közzétételi gyakorlatukat és javítsanak azon. Öt hivatal naprakészebbé tette az adatokat.
A cél az volt, hogy a június 9‑ei önkormányzati választásokig egy átlátható és jól használható települési honlapon tájékozódhassanak az ott élők a testület munkájáról. Az állampolgároknak csak így van lehetősége érdemben véleményt formálni az önkormányzati döntésekről, hiszen az önkormányzati honlapokon közzétett információk alapján lesznek képesek megalapozottan szavazni a választás napján.
Kérjük, támogasd a CKA hálózat épülését egy erős, szervezett, civil bázis kialakulását egy demokratikusabb társadalom megvalósulásának érdekében!