Szakértői tanulmány főbb megállapításai
“A fenntartható víziközmű-szolgáltatás érdekében célszerű minden költséget azon a területen elszámolni ahol keletkezik, és minden költséget azzal a felhasználóval megfizettetni, akinek az érdekében a költség felmerült.” — állapítja meg a Víz Koalíció legújabb szakértői tanulmánya, melyet Kun Csaba vízépítő mérnök március 21-én, a Víz Koalíció a Víz Hete 2024 nyitóeseményén mutatott be.
Az elemzés immár 3. éve foglalja össze az ivóvízellátó víziközmű-rendszerek műszaki állapotára vonatkozó adatokat, s értékeli az ágazatban történő változásokat. Ez utóbbival kapcsolatban azt is kiemeli, hogy továbbra sem jött létre egy integrált információs rendszer a víziközmű-közszolgáltatás irányításának, döntés előkészítésének és hatósági eljárásainak támogatására.
Ami pedig a műszaki állapotot illeti, 2022-ben (ezekből az adatokból készült a tanulmány) is jelentős volt a semmibe elfolyó víz. A legmagasabb hálózati veszteség 72,79 % ‑os volt. Ez nem egyedüli jelenség, ugyanis a 60 százalékot meghaladó vízveszteség több mint 60 ! víziközmű-rendszer esetében volt tapasztalható.
További részletek a tanulmányban!
A riasztó adatok riasztó jövőt vetítenek elő — ebben a bemutatót követő szakmai kerekasztal megbeszélés résztvevői is egyetértettek Az elmaradt rekonstrukciók, az ivóvízellátó rendszerek folyamatos romlása, tovább veszélyeztetik a biztonságos szolgáltatást.
De akkor ki menti meg a víziközmű-szolgáltatást? — kérdezi tanulmánya címében Kun Csaba vízépítő mérnök. A választ részben az Állami Számvevőszék kormányzat felé megfogalmazott ajánlása adja meg.
Eszerint a Belügyminisztériumnak többek között kezdeményeznie kell a kormányzati felelősségű szervezetek együttműködését. Míg az Energiaügyi Minisztériumnak részben elemzést kell készítenie arról, hogy a víziközmű rendszerekben milyen mértékű forrásokra van szükség a felújításokhoz rövid‑, közép- és hosszú távon, és hogyan viszonyulnak ezek az újraelőállítási költségekhez.
Másik útmutatás szerint a fenntartható és takarékos vízhasználatra kell ösztönöznie a lakosságot különböző szemléletformálásra alkalmas eszközökkel. A vízellátás veszélyeinek, valódi helyzetének közbeszédbe emelését, és a társadalmi párbeszéd kialakítását minden jelenlévő kiemelten fontosnak tartotta.
Elhangzott: a vízi-közmű ágazatban dolgozó munkavállalók megtartását és megbecsülését a jövedelmi viszonyok rendezése mellett, a megfelelő képzés és egy életpályamodell kialakítása segítené.
A megkerülhetetlen kérdés pedig, hogy mekkora szolgáltatási ár lenne elfogadható az iható vízért? Az önkormányzatok, a szakma és az ÁSZ képviselője mind megegyeztek abban: közös a felelősség, tehát csak a felelősségteljes tehervállalással lehet megmenteni a víziközmű-szolgáltatást. A rendezvény végén a Víz Koalíció tagjai — a jelenlévőkkel közösen — értékelték az egy évvel ezelőtt megfogalmazott bakancslistájuk pontjait.
A rendezvény végén a Víz Koalíció tagjai — a jelenlévőkkel közösen — értékelték az egy évvel ezelőtt megfogalmazott bakancslistájuk pontjait.
Írd alá a Víz Koalíció petícióját, ha egyet értesz azzal, hogy intézkedések szükségesek a fenntartható ivóvízellátásunk érdekében!
A Víz Hete programsorozat támogatói: