Pénteken tartott találkozót a Civil Kollégium Alapítvány három szervezői csoportja: a Rendszerszint roma szervezői hálózata, a Láncreakció oktatási munkacsoportja és a Kovász közösség roma szervezés munkacsoportja. A műhelybeszélgetés célja a három szakterület közelmúltban végzett tevékenységeinek értékelése, valamint jövőbeni terveik bemutatása és összehangolása volt. Fő feladatként a közös stratégiai célok meghatározását tűzték ki: a közösségszervezés eszközeivel hozzájárulni a kritikus állapotban lévő társadalmi egység javításához.
Helyi ügyeken keresztül a rendszerhibákig
A Láncreakció projekt oktatási munkacsoportja az idei tanévben mobilizálni kívánja a benne aktív tagszervezeteket és állampolgárokat, valamint további szakmai és érdekvédelmi csoportok bevonásával készül közös fellépésre többek között a Digitális Oktatási Stratégia alkalmazása, az oktatás autonómiájának visszaszerzése, az oktatási esélyegyenlőség megteremtése témakörében. Olyan interaktív közösségi kampányokat készítenek elő az oktatásban dolgozók, szülők, szakértők, civilek számára, amelyekben konkrét, lokális problémákon keresztül illusztrálhatóak rendszerszintű problémák, így azok kezelése is összehangoltan történhet.
Érzékenyíteni a gyülekezeteket
A Kovász, a Láncreakció projekt hitalapú közösségszervező közössége tavaly nyáron alakult azzal a céllal, hogy inspirálja és aktivizálja a gyülekezetekbe járókat a helyi ügyek formálásában való részvételre, elősegítve ezzel a vallásokon és felekezeteken átívelő együttműködést társadalmi ügyekben. Teológiai, teremtésvédelmi és ifjúsági, valamint romaügyi munkacsoportjuk eredményeit az újonnan indult Kovász-blogon teszik közzé, egyelőre olyan tapasztalatokkal, melyek a lelkészek ódzkodását mutatják a közösségszervező tevékenységgel szemben, tartva egyházi tagságuk lemorzsolódásától. A Kovász Közösség tagjai az elkövetkezendő időszak legnagyobb feladataként a gyülekezetek érzékenyítését nevezték meg, amely a társadalmi aktivizálásban és a romák felé való nyitásban egyaránt tartogat kihívásokat.
Roma fiatalok a közéletben
A Rendszerszint romaügyi munkacsoportja egy országos roma szervezői hálózat felépítésén dolgozik. Eddig 16 megyében elért helyi szervezetek problémáit elemezték, amelyek országos szinten is hasonlóságokat mutatnak. Az alakuló hálózattal azokat a hangokat kívánják kihangosítani, amelyek regionális különbségek ellenére országosan jelen vannak, hogy hitelesen forrást biztosítsanak a romákról alkotott vélemények kialakításához.
A munkacsoport eddig négy kampányban végzett adományozó, tájékoztató és edukációs tevékenységet: a 2020. áprilisáig tartó “Még egy falat” kampányban a koronavírus idején mintegy 500 mélyszegénységben élő családnak juttattak el ételadományt, valamint 18 millió forintot sikerült összegyűjteniük.
2021. márciusában petíciót küldtek Kásler Miklós, Emberi Erőforrások Miniszterének azért, hogy a kórházon kívül, otthonaikban gyógyuló Covid-fertőzött betegeknek legyen ingyenes a betegségre adott gyógyszer.
Az “Oltass, hogy élhess!” kampányuk eredménye 13 428 oltásra regisztrált és mintegy 5000 Covid19 elleni vakcina első adagjával beoltott mélyszegénységben élő honfitársunk.
Közeli terveik között a romák előválasztásra és az országgyűlési választásokra való mozgósítása lesz, amelyekre fórumok szervezésével és tájékoztató kampányokkal készülnek olyan témákban, mint pl. hogyan vehetők észre a választási csalások, hogyan kezelhetőek az olyan helyzetek, amikor a szavazataikat megvásárolnák pártok élelmiszer, vagy pénzadományért. A képzéseket pártoktól független helyi aktivistákkal készítik elő.
A hit cselekvés nélkül mit sem ér
A találkozón a munkacsoportok közötti együttműködésben három nagy területtel kapcsolatban zajlott beszélgetés: meg kell vizsgálni az egyház szerepét az iskolai szegregáció, integráció kérdésében. Közös gyülekezeti programokra van szükség roma és nem roma közösségek között, mert az integráció nem létezik a romák életének megismerése nélkül. Kölcsönös információmegosztás szükséges a romák társadalmi egyenlőségének építéséhez.