Az Ukrajnában zajló pusztító háború első napjától tömegesen érkeznek a menekültek Magyarországra, köztük nagyon szegény roma emberek. Nekik az otthonuk elvesztésén túl azzal is meg kell küzdeniük, hogy másként bánnak velük, mint a többi menekülttel. Roma programunk közösségszervezői az első napoktól velük vannak, sőt, összefogást kezdeményeztek a megsegítésükre.
„A háború harmadik napjától segítettem, mentem a saját autómmal, a saját költségemen, aztán a CKA munkatársai dobtak össze nekem benzinpénzt, illetve Kadét Ernőtől kaptam — mondja Bitó-Balogh Zsanett, a CKA közösségszervezője. — Nálunk, Szabolcsban volt a legnagyobb szükség a civilek fellépésére. A kezdetektől érzékelhető volt, hogy a — főleg Kárpátaljáról érkező — roma menekültekkel máshogy bánnak még a civil segítők is, mint a többiekkel. De a roma emberek, sokszor erejükön felül is, segítenek a romákon.”
Hogy mennyire így van, jól mutatja, hogy a tiszabecsi átkelőnél a hivatalos szervek is automatikusan a cigánytelepre küldték a roma menekülteket. „A cigányok pedig befogadták őket, volt, hogy tucatnyi ember aludt a földön egy családnál — idézi fel Zsanett, aki adományokat szervezett az odaérkezők ellátására. — A telepen lévő üres házak tulajdonosai megengedték, hogy a menekültek beköltözzenek az otthonaikba, idővel ez a 2–3 ház hivatalos befogadóhellyé is vált” — ehhez azonban sok munkára volt szükség a civilek részéről.
100 matrac, konténer wc, több százezer forint értékű élelmiszeradomány érkezett a roma szervezők kérései, gyűjtései nyomán, ma pedig már az állami segítség is megjelent.
„A Szabolcsban élő roma aktivisták tették, amit tudtak, messze az erejükön felül, legtöbbször egymástól függetlenül. Érkeztek a jelzések, hogy nagyobb segítségre van szükség, mert nem bírják és nincsenek forrásaik a menekültek ellátására. Ekkor merült fel bennünk az ötlet, hogy egyesítsük az erőnket, és osszuk fel a munkát azok között a szervezetek között, akik számára fontos a roma menekültek ellátása” — mondja Balogh Fruzsina, a CKA roma programjának országos koordinátora. Megalakult egy koalíció, melynek a tagjai az aHang, a Civil Tanács, a CKA, az 1 Magyarországért, a Menedék, a Phiren Amenca és a Somnacuno Drom, a szervezetek egy nagy egyeztetés során megegyeztek arról, ki milyen területre koncentrál (pl. családok elhelyezése, adománygyűjtés, szakpolitikai egyeztetések stb), amely meg is valósult.
A koalíció az aHang segítségével 5,4 millió forintot gyűjtött, amelynek nagy részét élelmiszervásárlására fordították, de például a menekült családok szállítását is ebből a pénzből oldották meg. „Vannak, akiket véglegesen sikerült elhelyezni, ez nagy siker. Ezután arra helyezzük a fókuszt, hogy segítsünk munkát, a gyerekeknek iskolát találni — mondja Fruzsina. — a Magyarországra érkező ukrán romák közül keveseknek vannak kapcsolatai más országokban. Nincs hova tovább menniük, itt kell valahogy boldogulniuk, és mi ebben szeretnénk segíteni.”
A koalíció programjának keretében a romák ellátásában élenjáró Tiszabecsen a Nemzetközi Roma Napon, április 8‑án koncerttel és egyéb programokkal kedveskedtek a helyi családoknak és az ott tartózkodó menekülteknek.
Egy másik szabolcsi településen 10 család, közel 100 ember van elhelyezve, az ő ellátásukról is folyamatosan gondoskodik Zsanett. “Egy hétre bevásárolok nekik, ami egyre nehezebb az élelmiszerárak drágulása miatt” — mondja a szervező, aki továbbra is több száz kilométert tesz meg hetente a helyszínek között. A CKA‑s szervezők hamarosan újabb egyeztetést kezdeményeznek a koalíció tagjai között, hogy minél hatékonyabban reagálhassanak az aktuális szükségletekre.