Az új uniós fogyatékosügyi stratégia megalkotása előtt érintett magyar szervezetek is lehetőséget kaptak a fogyatékkal élők hazai helyzetének bemutatására. A Relle Ágnes műfordító meghívására Magyarországra látogató Katrin Langensiepen EP képviselő egyik vendéglátója, a közösségszervező programunkban támogatott Teherlények Holokauszt Emlékezete (THE) csoport volt, amely azt kérte a politikustól: vigye nemzetközi szintre a teherlény holokauszt áldozatok emléknapjának ügyét.
Katrin Langensiepen az egyetlen olyan képviselőnő az Európai Parlamentben, aki látható fogyatékkal él. A politikus a fogyatékkal élőkkel foglalkozó csoportközi munkacsoport (Disability Intergroup) társelnöke. A 2020 utáni időszakra vonatkozó európai fogyatékosságügyi stratégiáról szóló parlamenti állásfoglalás kezdeményezőjeként uniós körúton van az EU különböző tagállamaiban. Látogatásainak a célja, hogy az EU tagállamaiban benyomásokat és igényeket gyűjtsön a stratégia végrehajtásával kapcsolatban. Magyarország ennek a körútnak a második állomása.
Három napot töltött hazánkban a zöld párti képviselő azért, hogy megbeszéléseket folytasson érdekérvényesítő szervezetekkel és helyi politikusokkal Budapesten. November 22-én a józsefvárosi Kesztyűgyár Közösségi Házban tartott nyilvános eseményen szélesebb körben fogalmazhatták meg problémáikat és kéréseiket az érintettek.
A találkozón különös hangsúlyt kaptak az autonóm élet alapvető kérdései: a lakhatás, a munkavállalás és a segítő szolgáltatások elérhetőségének problémái és az igazságos bérezés kérdése a fogyatékkal élők vonatkozásában is. Érintettek beszéltek tapasztalataikról a képviselőnek, illetve az eseményen megjelent Gy Németh Erzsébet alpolgármesternek és a Mindenki Magyarországa Mozgalmat képviselő Lukácsi Katalinnak.
Gy Németh Erzsébet az EP képviselő elé tárta: 2013-ban az addig az önkormányzatokhoz tartozó speciális ellátásokat államosította a kormány, így az önkormányzatoknak minimális a mozgástere ezen a területen. Az elvonások és a bérlakásállomány leromlott állapota miatt csak nagyon kevés akadálymentes bérlakást tudnak felajánlani, de a megjelentek kérésére, miszerint legalább abban kapjanak kedvezményt a fogyatékkal élők, hogy ne kelljen az adott kerületben élniük 3–5 éve ahhoz, hogy bérlakásra pályázhassanak, a főpolgármester-helyettes felajánlotta, ha a jogszabályok lehetővé teszik, akkor szorgalmazni fogja ennek a kedvezménynek a biztosítását.
Katrin Langensiepen a jelenlévők panaszaira úgy reagált: mindezeket a tapasztalatokat beépíti a jelentésbe, ugyanakkor hangsúlyozta az EP ellenőrző feladatokat lát el, nincs közvetlen lehetősége az ellátások igazságosabbá tételére helyben, illetve források közvetlen biztosítására. A fogyatékkal élők helyzetének a javítása a nemzetállamok ügye, a EU‑s forrásokat is ők osztják el.
A Katrin Langensiepent vendégül látó szervezetek között volt a Teherlények Holokauszt Emlékezete (THE) csoport, amely 2019-ben alakult és azt analizálja, hogy a Holokauszt tanulságaiból kiindulva a hátrányos megkülönböztetés által vezérelt szociálpolitikának, közgondolkodásmódnak milyen hosszú távú káros hatása van a társadalom valamennyi tagjára, kiemelten az érintettekre és családjaikra.
A náci Németországban teherlényeknek bélyegzett emberek megsemmisítésére indított T4 program idején, amely 1939 őszétől 1941. augusztus 24-ig tartott, közel 400 000 embert öltek meg. A T4 program ezt követően titokban 14f13-as fedőnévvel a koncentrációs táborokban folytatódott, az áldozatok pontos száma máig nem ismert.
A THE méltatlannak tartja, hogy a holokauszt során megsemmisített különböző sérültséggel rendelkező emberek magas száma ellenére ezidáig nincs kijelölve nemzetközi és magyar emléknap az áldozatok tiszteletére. Ezért európai parlamenti képviselők közreműködését kérik abban, hogy augusztus 24-ét, a népírtás főpróbájaként szolgáló T4 program befejezésének napját nyilvánítsák a teherlény holokauszt áldozatainak emléknapjává.
A csoport alapítója, közösségszervezőnk, Galgóczi Péter az eseményen is felhívta a figyelmet az emléknap fontosságára, amellyel a képviselő egyetértett, és ígérete szerint képviselni fogja az ügyet nemzetközi szinten.Amennyiben te is fontosnak tartod az emléknap ügyét, csatlakozz a THE Facebook oldalához, írd és támogasd közösségszervező programunkat anyagilag is!