Több mint 100, hátrányos helyzetű településen élő állampolgárhoz közvetlenül és rajtuk keresztül még sokkal több emberhez eljutott az üzenet: a tiszta szavazás mindannyiunk érdeke!
A Tiszta szavazás kampány keretében Miskolcon és a Hajdú-Bihar megyei Zsákán valósultak meg először választási fórumaink, amelyek célja a hátrányos helyzetű településeken élők felvilágosítása a választáson való részvétel fontosságával és a lehetséges visszaélésekkel kapcsolatban.
A kampányt a Civil Kollégium Alapítvány (CKA), az aHang, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Political Capital közösen indította azért, hogy segítsünk a szavazóknak felismerni, elkerülni, jelenteni a választási visszaéléseket.
Miskolcon a Tudomány és Technika Házában gyűltek össze a tetemvári lakosok. A résztvevők fele úgy nyilatkozott, hogy korábban nem éltek szavazati jogukkal, az esemény végére azonban sokan közülük úgy döntöttek: idén elmennek szavazni.
Nagy hatással lehetett rájuk Balogh Fruzsina, a CKA országos szervezőjének beszámolója, amely az előző két választást megelőző, romákat célzó, aktivizáló kampányt és azok legfőbb üzeneteit elevenítette fel: mindenki szavazata ugyanannyit ér, nem szabad elengedni a lehetőséget, hogy magunk alakítsuk az ország sorsát. Nem érdemes lemondani a szavazati jogunkról vagy pár ezer forintért elkótyavetyélni azt.
Az eseményen, amelyen tanulók, egészségügyi és építőipari dolgozók, háztartásbelik — nagyon sokféle ember — vettek részt még egy kis vita is kialakult a választás fontosságáról.
A közönség meglepve hallgatta, hogy mi minden számít választási családnak — pl. a buszoztatás -, és hogy a szavazat vásárlásáért és eladásáért éppúgy két évig terjedő szabadságvesztés róható ki. A beszélgetés kötetlen formában a közös étkezésnél is folytatódott. Ugyanígy történt Zsákán is március 12-én, ahova sokan családostul érkeztek.
Zsákán a Tumenca — Veletek helyi szervezőjének köszönhetően 60–70 fő vett részt a fórumon, amelyen Balogh Fruzsina mellett Horváth Ferenc roma aktivista is felszólalt. A beszélgetésen kiderült, hogy a helyiek közül sokan találkoztak már a választási csalás, visszaélés valamilyen formájával, és arra voltak leginkább kíváncsiak, hogy hogyan lehet ezeket elkerülni, kijátszani (hiszen sokan a közmunkás állásukkal játszhatnak, ha nem “megfelelően” szavaznak).
A zsákai résztvevők nagy része, a miskolciakhoz hasonlóan nem volt tisztában azzal, hogy a szavazat vásárlása és eladása egyaránt bűncselekmény, volt köztük olyan, aki elárulta: ő bizony eltette a pénzt, de aztán máshogy, a saját szándéka szerint szavazott.
A fórum végére a bográcsban is megfőtt az ebéd, amelyet a résztvevők közösen fogyasztottak el.