“STOP Kiemelt Beruházások!” címmel országos figyelemfelhívó kampányunk második állomására, Balatonaligára érkezik a Civil Kollégium Alapítvány akciócsoportja november 26-án. A “Parttalanul Aligán – Demonstráció a Club Aliga területének szabadon tartásáért” esemény a 2022 tavaszáig tartó akciósorozatunk következő helyszíne.
A Stop! Kiemelt Beruházások kampány azzal kezdődött, hogy egy felhívást tettünk közzé, amelyen keresztül egy-egy kiemelt beruházás helyszínén sok érdeksérelemmel járó ügyeket kerestünk. A felhívásban elhelyezett kérdőívet több mint hétszázan töltötték ki, illetve több mint ötszázan léptek be a munkacsoportunkba.
Ennek a felhívásnak az eredményeként a Huszonkettesek építész csoporttal közösen szerveztük november 5‑én a „Föl-föltévedek a budai várba” című demonstrációt, hogy felhívjuk a figyelmet a “nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások” átláthatatlanságára, a helyi lakosok érdekeinek figyelmen kívül hagyására, a szakmai hatástanulmányok semmibe vételére és a beruházásokat kísérő visszaélésekre, valamint Nyílt levélben szólítottuk meg a döntéshozókat a törvényi visszaélésekkel szembeni közös fellépésre.
A kampánnyal az a célunk, hogy
- felhívjuk a figyelmet az eredeti jogszabály többszöri, a jelenlegi kormányzat által végrehajtott változtatásának következményeire: a lakossági, az építészeti, városrendezési, környezet- és műemlékvédelmi szempontok, valamint az építésügyi szabályozás figyelmen kívül hagyására, ha azt az anyagi haszonszerzés vagy az erőfitogtatás úgy kívánja;
- a törvényben érintettekkel – az építészekkel, műemlék- és környezetvédőkkel, önkormányzatokkal, a helyi lakókkal – közösen követeljük a törvényes működés visszaállítását;
- aktivizáljuk azokat a helyi lakosokat, közösségeket, civil- és szakmai szervezeteket, akik / amelyek életterében szintén kiemelt beruházások indultak el a megkérdezésük nélkül;
- aktivizáljuk a politikai szereplőket, hogy vegyenek részt a törvényes működés helyreállításának érdekében indított közös munkában.
Mit jelent a Kiemelt Beruházás?
A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló törvény 2006 óta van érvényben. Eredeti célja az volt, hogy a részben vagy teljes egészében az Európai Unió támogatásából lehetővé vált gigaprojektek megvalósítását, engedélyeztetési eljárásait megkönnyítse. 2006 és 2010 között, tehát négy év alatt mindössze 24 kiemelt beruházás zajlott az országban.
Mára a törvény egyértelműen a kormányközeli gazdasági érdekcsoportok javát szolgálja: lényege az lett, hogy az engedélyeztetési eljárások során mellőzhetők legyenek az építészeti, környezet- és műemlékvédelmi, önkormányzati és lakossági érdekek. 2010 óta egészen máig, vagyis valamivel több mint 10 év alatt ez a beruházási szám felkúszott 3 ezer fölé.”
Mikor lesz eredményes a “STOP! Kiemelt Beruházások” — kampány?
A kampány sikeressége nagyrészt azon múlik, hogy sikerül‑e össztársadalmi összefogást létrehoznunk és aktivizálnunk — politikusokkal, szakmai és érdekvédelmi szervezetekkel, kiemelt beruházások környezetében lakókkal közösen — a törvény visszásságaival szemben.
A terveinkben szereplő STOP! Kiemelt beruházások bizottság első találkozóját december 9‑én tervezzük, amelynek végeredménye szándékaink szerint a jövő tavaszig tartó konkrét cselekvési terv elkészítése lesz.Akciócsoportunk a törvénybe iktatott visszaélésekre való figyelemfelhívásként 2022 tavaszáig a most pénteki, aligaihoz hasonló akciókat szervez egyebek mellett a Gödön, Budapesten, a Népfürdő utcában és a Fertő-tónál folyamatban lévő beruházások ellen. Feladat, hogy összegyűjtsük a szakmai véleményeket, összegezzük azokat, civil közösségeket vonjunk be, jogsértések tárjunk fel, demonstrációkat szervezzünk, tevékenységi javaslatcsomagokat állítsunk össze.
Mi történik Aligán?
A Balaton-parti települések közül Aliga lehet az első, amelyen megszűnik a szabad parthoz jutás lehetősége.
Kiemelt nemzetgazdasági beruházásként ugyanis a Club Aliga és környezete közel 10 milliárd forintból újul meg. Ezzel együtt azonban az Aligai Fürdőegyesület által a rendszerváltás után kiharcolt közterületi státusz 17 év elteltével ismét a semmibe veszhet.
Mivel Aligán ez az egyetlen partszakasz, ahol le lehet jutni a vízhez, ebben az esetben a helyi lakosoknak és nyaralóknak abszurd módon a szomszédos településre kellene utazniuk, ha strandolni / korcsolyázni szeretnének, vagy csak úgy lesétálnának a vízhez.
November 26-án 15 órától az Aligai Fürdőegyesülettel közös, szabadtéri demonstrációt, majd szűkebb körben sajtótájékoztatót szervezünk. (A demonstráció után pedig 17 órától várhatóan a Balatonaligai Önkormányzat tartja meg évi kötelező közmeghallgatását.)
Mit tegyél, ha te lakókörnyezetedben is sokak érdekeit sértő kiemelt beruházást terveznek?
Töltsd ki ezt a kérdőívet és felvesszük veled a kapcsolatot.