
A CKA tavaly tavasszal indította egyéves közösségszervező mentorprogramját, melynek első végzősei között volt Magyar-Ábel Ágnes is. Olvasd el, hogyan élte meg ő ezt az elmúlt egy évet!
Mottó: Nehéz úgy beszámolót írni, amikor az ember épp úszni tanul, folyamatos karcsapások nélkül elmerülne, de közben valamikor jó lenne levegőt is venni.
Körülbelül így érzem most magam, a CKA egyéves közösségszervező képzésének végén, a kampányszerviz program finisében, a Víz Hete véghajrája után. Ami egyrészt jó, mert a korábban kissé belassult életem igencsak felpörgött az elmúlt egy évben, másrészt viszont mostanában azt sem tudom hol áll a fejem, kivéve, amikor úgy tűnik, hogy minden a feje(m) tetején áll.
Amikor a Civil Kollégium Alapítvány egyéves közösségszervező (közösségi érdekérvényesítő) programjára jelentkeztem, majdnem biztos voltam benne, hogy az életem gyökeresen meg fog változni. Arra számítottam, hogy az addig jól-rosszul, de leginkább a lelkesedésem és megérzéseim által vezérelt érdekérvényesítő tevékenységem valamilyen konstruktív mederbe terelődik, ami a hatékonyság irányába viszi az erőfeszítéseimet. Ebben nem is kellett csalatkoznom, de hogy ennél sokkal többet kapok ettől az egy évtől, arra nem számítottam.
A képzésünk komoly elméleti alapozással indult, aminek a tananyagában a mai napig próbálom utolérni magam. Mindhárom alkalom emlékezetes marad, amit nemcsak a sok új információ és gyakorlat, de a képzők személye és hozzáállása, az éjszakába nyúló beszélgetések, a csodás helyszín meghitt otthonossága is azzá tesz számomra. A felejthetetlen pillanatok, a közös sírások és együtt nevetések, a közös filmnézések és az underground zenei feeling, a megtelt szennyvíztároló és a szakadó esőben éjszaka meglátogatott komposztvécé… mind fontos szerepet játszottak abban, hogy ez az ország különböző térségeiből érkező 12 dühös ember egy csapattá kovácsolódjon, akik bárhol, bármilyen helyzetben számíthatnak egymásra. Azt gondolom, hogy ez a közösség, amiért együtt megdolgoztunk, legalább akkora érték, mint a tudás, amit kaptunk.
Az elsajátított ismeretek szinte észrevétlenül épülnek be a munkámba, olykor utánanézni sincs időm, az élet maga kényszeríti ki az alkalmazásukat. És ha attól tartottam, hogy nem sikerült maradéktalanul elsajátítanom a tudnivalót vagy már nem is emlékszem, az élet által elém sodort helyzetekben kiderül, hogy megvan az, vagy legalább tudom, hogy mit és hol keressek.
Persze nemcsak a „hivatalos tananyag” volt inspiráló, hanem azok a workshopok és egyéb képzések is, ahol a civil szféra valamilyen tematikus területének a működésébe láthattam bele, de a szakma „nagy öregjeivel”, Joe Szakos-sal és Chuck Hirt-el való találkozás is meghatározó élményem. Ide sorolom a Közösségszervezők Országos Találkozóját és az ERASMUS+ Mobilitás pályázatának köszönhető külföldi képzéseket is, ahol sok új emberrel, más helyzetekkel és élethelyzetekkel, az enyémtől eltérő perspektívákkal találkoztam, ami sokat segít a helyben tapasztalt nehézségeim okainak felismerésében, a megértésükben és az azokkal való megküzdésben is.
Ha csak egyvalamit kellene kiemelnem abból, amit a CKA-tól kaptam, az talán annak a felismerése lenne, hogy nem nekem kell megoldanom mindent. Az én dolgom elsősorban az, hogy megtaláljam, közösségbe szervezzem, motiváljam és segítsem azokat, akik valamilyen ügy mentén tenni szeretnének valamit a saját érdekükben.
Mindent összevetve óriási élmény volt számomra ez az év, sokat tanultam, nagyszerű embereket ismertem meg, izgalmas dolgokban, projektekben és feladatokban vehettem részt, és egy olyan közösség tagja lehetek, ahol nemcsak hasznosnak és értékesnek, de odatartozónak is érezhetem magam.
Hálás vagyok érte!
Magyar-Ábel Ágnes írása

Köszönjük, ha segíted adód 1 %-val jövő évi egyéves közösségszervező mentorprogramunkat is!
Civil Kollégium Alapítvány
Adószám: 18070008–1–03