
A CKA még tavaly kezdeményezte a kiemelt beruházásokról szóló törvény felülvizsgálatát, és ez most 2022. szeptemberében célba érni látszik. Nem volt hiábavaló a közösségszervező és érdekérvényesítő munkánk!
A kormány még az ősszel beterjeszti a magyar állam beruházási rendjéről szóló kerettörvényt az Országgyűlésnek. Nem minden kiemelt beruházást függesztenek fel, és ezeknek részben spórolási célzata is van, de “a természeti kincsek megóvása és teljes körű használhatósága, hozzáférhetősége garantálható kell, hogy legyen” — fogalmazta meg – fogalmazott Csepreghy Nándor, a Lázár János vezette Építési és Beruházási Minisztérium államtitkára a parlamentben július 11-én. Az ősszel benyújtott törvénnyel előírják majd, hogy csak olyan beruházások valósulhassanak meg a jövőben, amelyek garantálják, hogy a magyar emberek hozzáférhessenek a tavakhoz és más természeti kincsekhez. A kormány azt fogja kérni a beruházótól, és kötelezővé is fogják tenni a jövőben, hogy a helyi közösségek véleményét kikérve, a helyi közösségek érdekeivel szembemenően semmilyen beruházást ne valósítson meg. Bár a törvény részleteit még nem ismerjük, nem tudjuk, milyen fókusszal és milyen érveket alapul véve szavazzák meg a végleges törvénymódosítást, de mi bizakodunk, hogy a helyi lakosság igényei és érdekei nem hullanak ki közben a kidolgozott javaslatból.

Hogyan lehet egy ilyen változást előidézni közösségszervezéssel?
A kiemelt beruházások intézménye sok vitát váltott ki az elmúlt években és egy olyan közös ügy, ami számos, velünk együtt dolgozó helyi csoportot, közösséget érint. Ezért 2021-ben a CKA elhatározta, hogy kezdeményezi a kiemelt beruházásokról szóló törvény felülvizsgálatát.
Elfogadjuk, hogy ilyen státusra szükség lehet és a mindenkori államnak jogában áll ezzel a címkével ellátni és kivételesen kezelni egy-egy beruházást. Ám ez a gyakorlatban sokszor azt eredményezi, hogy az önkormányzatok hatásköre sérül, sem beleszólásuk, sem bevételük nem származik az ilyen beruházásokból. A települések lakói ilyen esetekben inkább elszenvedői, mintsem nyertesei a beruházásnak.
Ezért elindítottunk, a STOP — Kiemelt Beruházások kampányt:https://www.beleszolok.hu/kiemelt-beruhazasok-kampany

Több, mint 500 fő válaszolt a felhívásunkra, és jelezte, hogy szívesen cselekedne velünk ebben a témában. A felhívásunkra jelentkezők közül többen olyan erős csoportokat hoztak létre, mint a 22-esek építészcsoport, vagy a Dürer kert bontása ellen tiltakozók. A programsorozat első állomása 2021. november 5.-én a Budai Várban volt, ahol a 22-esek építész csoporttal együtt szerveztünk tiltakozást a Várdomb beépítése ellen.
Ennek hatására a Fővárosi Közgyűlés védetté nyilvánított több modern épületet a várnegyedben és lemondott a Budapesti Építész kamara teljes vezetése. Később Balatonaligán, Sopron és a Fertő tó, Komárom adott helyszínt a tiltakozás sorozatnak, amit Budapesten a Kossuth téren zártunk 2022 márciusában.Nyílt levelet írtunk a döntéshozóknak és a parlamenti választásokon induló jelölteknek: https://youtu.be/oKYke78C1N0.
A megkereséseink és a tiltakozás sorozat hatására az egyesült ellenzék felvette a politikai programjába a Kiemelt Beruházásokról szóló törvény megszüntetését. A kampányban szereplők együttműködése nyomán pedig létrejött egy nyilvános térképes adatbázis, ami 2018-tól napjainkig mutatja meg a kiemelt beruházások helyszíneit, jellegét. Az adatsprintben a K‑Monitor munkatársai segítettek, a térképes vizualizációban pedig az Átlátszó, amelyet ezúton is köszönünk nekik!
A munkánk itt még nem ért véget, figyeljük a törvénymódosítás részleteit, és még sok-sok megoldandó ügyben kezdeményezünk szerveződést, mint az oktatási szegregáció, a víz ügye (Víz Koalíció), roma ügyek, vagy a hit alapú szerveződés a környezetünk védelme érdekében.
Támogasd Te is munkánkat, írd velünk a történelmet! https://www.cka.hu/tamogatas/